Evlilik Terapisti, Aile Psikolojisi

Evliliği Kurtarmak için Çocuk Yapmak

evliliği kurtarmak için çocuk yapmak - bursa psikolog

Evliliği Kurtarmak için Çocuk Yapmak

Evliliği kurtarmak için çocuk yapmak mantıklı mı değil mi sorunuza kısa ve öz bir yazı. Ülkemizde evliliği kötü giden çoğu genç kadının aklına şu soru en az bir kere gelmiştir: “Çocuğumuz olsa aramız düzelir mi acaba?”

Üstelik kayınvalide, anneanne gibi yaşça büyük ve tecrübeli kabul edilen kadınlardan da sürekli bu yönde verilen tavsiyeler ile genç evlilere baskı yapılıyor. Doğacak çocuk evlilikteki problemler için mucize bir ilaçmış gibi sunuluyor. Eşler birbirine ilgisiz ise “Çocuk yapın düzelir.” deniyor. Erkek aldatıyorsa veya şiddet uyguluyorsa “Çocuk olunca yumuşar, evine bağlanır.” deniyor.

Evliliği kötü giden kadın bazı şeyleri düzeltmek için uğraşıyor ama hem verilen tavsiyeler yüzünden hem de doğru yönlendirme olmadığını için, sonunda etkili bir yöntem bulamayınca tek çareyi hamile kalmakta buluyor.

Genelde işe yarıyor da, fakat pek uzun ömürlü olmuyor. Hamilelik ve yeni doğan döneminde erkeğin ilgisi istendiği gibi yüksek oluyor ve eşinin üzerine düşüyor, isteklerine daha çok cevap veriyor. Sonrasında bebek biraz büyüyüp hayat normale dönmeye başladıkça azalan ilgi ile birlikte, eşler arasındaki çatışma tekrardan ortaya çıkıyor. Bu şekilde anne, problemlerin hiçbirinin çözülmediğini, sadece çocuk sayesinde bir müddet ertelenmiş olduğunu acı bir şekilde anlıyor.

Evliliği Kurtarmak için Çocuk Yapmak Mantıklı Mı?

Tüm bunların sonunda mutsuz anne-babalar, sevgisiz yetişen çocuklar ve sorunlu bir toplum ortaya çıkıyor. Evlilikteki sorunları çözmenin yolu çocuk yapmak değildir.

Hayatta birçok şeyin telafisi vardır. Resim yaparsınız, beğenmezseniz yırtar atarsınız. Bir eşya alırsınız, geri iade edebilirsiniz. Yemek yersiniz, isterseniz kusarsınız. Her şeyi geri alırsınız ama ya çocuğunuzu? O bir ömür sizinle olacak…

Yolunda gitmeyen birşeyler varsa uzman yardımı alıp çözmeye çalışın, acele edip pişman olacağınız kararlar vermeyin. Evliliğinizi kurtaracak kişi sizsiniz, günahsız yavrunuz değil…

Bloğa geri dön