Çift Terapisi, İlişki Terapisi

İlişkilerde Erkek Aldatması

ilişkilerde erkek aldatması - bursa psikolog

İlişkilerde Erkek Aldatması

İlişkilerde erkek aldatması etmenleri. Erkekler ile kadınların aldatma davranışının altında yatan dinamikler farklıdır, o yüzden ayrı ayrı ele almak gerekiyor.

Yapılan bir deneyde bir erkek ve bir dişi fare aynı kafese bırakılıyor. Başlarda erkek farenin cinsel isteği ve performansı hayli yüksek iken, daha sonraları bu istek ve performans oldukça düşüyor ve dişiye artık ilgi göstermiyor. Kafesteki dişi alınıp yerine yeni bir dişi bırakılıyor ve erkek farenin isteği ve performansı tekrar tavan yapıyor. Bu erkek fare size tanıdık geldi mi? Birçok hayvan türünde ve insanda bu prensip aynen işlemeye devam ediyor.

Erkek vücudu milyonlarca sperm üretebilen bir yapıya sahiptir ve içgüdüleri de soyunu olabildiğince çoğaltmak ve devam ettirmek üzerine kuruludur. Kadında ise yumurta sayısı sınırlıdır ve bu durum seçici olmayı, dikkatli eş seçimini beraberinde getirir çünkü sonrasında hamilelik ve bebek gibi uzun ve zorlu bir süreç vardır.

İlişkilerde Erkek Aldatması

Erkeklerin aldatma sebeplerine baktığımızda genellikle cinsel ilişki amaçlı olduğunu görüyoruz. Hatta bazı vakalarda eşinin zoruyla cinsel terapi seansına getirilen erkek, daha sonrasında gizlice terapiste gelip sevgilisiyle veya metresiyle olan cinsel yaşamında herhangi bir problem olmadığını belirtiyor. Yani erkek, deneydeki fare gibi yeni bir dişi arayışına çoktan girmiş oluyor.

Günümüz toplumunda bu durum tabii ki pek de kabul edilebilir değildir. Bu dinamikleri çözmüş olan insanoğlu, kafesteki dişiyi çıkarmak yerine, görünümünü değiştirerek erkekte yeni bir dişinin yaptığı etkiyi yaratma yoluna başvurmuştur. Bu yüzden kozmetik, estetik cerrahi, moda-giyim gibi sektörlere müthiş paralar harcanmaktadır. Tabii ki ilişkilerdeki problemleri bu saydıklarıma başvurmadan da çözüme kavuşturmanın yolları vardır. Biz psikologlar bunun için varız. Her erkek aldatır demiyoruz.

Kadın Aldatması üzerine yazımızı okuyun.

“Aldatmak karaktersizliktir” demek, kestirip atmak ve kolaya kaçmaktır, hiçbir şeyi çözmez. Problemlerinizi dile getirmekten çekinmeyin. Uzman desteği alın.

Bloğa geri dön