Cinsel Terapi

Cinsel Terapi; kişilere cinsel hayatlarını daha kaliteli sürdürebilmeleri için problemlerini inceleyip onları bu konuda daha bilinçli bireyler yapmayı ve cinsel sorunları çözmeyi amaçlar. Daha sağlıklı bir cinsel hayat için yaşanan sorunları kabullenip cinsel terapiste gidilmesi ilişkiniz için verilebilecek en doğru karardır. Özellikle bazı toplumlarda kişilerin daha çekingen olduğunu düşünürsek böyle şeyler, problemler göz ardı edilir, konuşulmaz veya ayıp sayılır. Bu algıyı yıkabilmek için cinsel terapi son derece önemlidir.

Kişinin psikolojik ve fiziksel anlamdaki şikayetleri doğrultusunda çift terapisi mümkün hale gelebiliyor. Kişi tek başına gidebildiği gibi partneriyle de gidebiliyor ki bu beklenen bir durum çünkü problem her zaman tek kişide olmayabiliyor. Ayrıca genel olarak problem sadece tek bir kişide olsa bile terapiye çift olarak katılmayı tavsiye ediyoruz. Böylece hem çiftler arası utangaçlık biraz kırılıyor hem de aradaki bağ kuvvetleniyor.

Tabii ki kişiler bazen bireysel olarak değerlendiriliyor ve sorunlarını daha özgürce anlatabiliyorlar. Kişilerin psikolojik durumları anlaşılmaya çalışılıyor. Burada kişi sorunlarla yüzleştiriliyor ve çözüm gerekli adımlar atılıyor. Bazen de çeşitli ev ödevleri verme gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Bilinçli olabilmek bu alandaki en büyük eksikliğimiz. Türkiye’de ve Bursa cinsel terapi de gördüğümüz kadarıyla birçok problem cinsel deneyimsizlik ve bilgisizlikten kaynaklanıyor. Cinselliğin bazı ailelerde pis ve kötü bir durum olarak öğretilmesi de işi zorlaştırıyor.

Cinsel Terapi ile Mental ve Fiziksel Rahatlama

Her 3 kişiden biri cinsel anlamda sorun yaşayabiliyor ancak bunu konuşmak, birine danışmak yerine içinde tutmayı tercih ediyor. Bu baskılama durumu büyük anlamda mental ve fiziksel her türlü sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Günlük hayatta denk geldiğimiz gergin ve mutsuz insanlar genelde bu tarz sebeplerden böyle oluyorlar. Trafikteki agresif sürücü, iş yerindeki acımasız müdür, çocuğunu sürekli döven anne gibi örnekler verilebilir. Kişinin önce kendini ve cinselliğini keşfedebilmesi terapinin ilerleyişi açısından son derece önemli.

Birey kendini olduğu gibi kabullenebilmeli ve eksik olduğunu düşünmemeli. Terapinin tam olarak amacı bu kişileri kadın veya erkek olarak ayırmadan her ikisinin de cinselliğe ihtiyaçlarının olduğu fark edilerek yapılıyor.

Cinsel terapide en çok yaşadığımız zorluklar ise erkeğin penisiyle ve performansıyla ilgili özgüvensizliği, kadının ise kendi vücudunu güzel veya çekici bulmaması. Buna ek olarak cinselliği bir ihtiyaç değil de bir vazife olarak görmek veya sadece kadının erkeği tatmin etmesi gereken bir eylem olarak görmek terapide öncelikli aşmaya çalıştığımız konular oluyor.

cinsel terapi bursa psikolog

cinsel terapi

En Çok Görülen Cinsel Problemler Nelerdir?

Genelde farkındalığın artmasıyla cinselliğin önem kazandığını biraz görmeye başladık aslında. Özellikle yeni nesil, cinselliğe dair çok daha bilinçli bir durumda. Cinselliğin de bedenin bir ihtiyacı olduğu, hayatın bir parçası haline geldiğini anladıktan sonra sorunun tamamen düşünce kaynaklı olduğunun farkına varıyoruz.

Problemlere bakmak gerekirse;

Boşalma sorunları
İsteksizlik
Vajinismus
Eğitimsiz ve bilgisiz olmak
Orgazm olamamak
Ağrılı cinsel ilişki
Kişinin özgüvensiz olması
Sertleşme problemi

Cinselliğe önem verildiğinde bu gibi sorunlar çözülemeyen olmaktan çıkıp kabullenilebilir duruma geliyorlar. Yukarıda sayılan tüm rahatsızlıkların tedavisi mevcut. Temelde sağlık sorunları olduğu için de zaten göz ardı edilmemesi gerektiği kolaylıkla anlaşılabilir.

Kişilere Cinsel Eğitim Neden Verilmeli?

Bunun temeline indiğimizde problemin çocukluktan ergenliğe geçişte görüldüğünü fark edebiliyoruz. Bireylerin gördükleri anne ve babasının arasındaki ilişki. Ancak bunun sadece duygusal tarafını görüyorlar.

Ergenlikte bireylere cinsel eğitim sadece okulda verilirse ailenin üstlendiği herhangi bir sorumluluk kalmıyor. Bunun eğitiminin ailede verilmesi, cinselliğin yaşamın en temel olayı olmasının belirtilmesi, ayıp olmadığını, problemler yaşanıyorsa mutlaka bir doktora ya da terapiye gidilmesi gerektiğinin önce ailelerin sonra da bireyin bilincinde olması gerekir. Ayıp kabul edilen bir şeyin çocukta etki yaratmaması beklenemez.

Günümüzde eskisi kadar etkisi kalmasa da, kadınlarda bakireliğin beklenmesi, erkeklerde deneyim ve üstün performans ihtiyacı, penis boyu gibi faktörler bireyleri korkuya ve tedirginliğe itiyor. Ayrıca çoğu yerde cinselliğin lüzumsuzmuş gibi gösterilmesi ile cinsel terapiler endişe duyulacak bir şeymiş gibi lanse ediliyor.

Halbuki son zamanlarda etkisinin artması ile görmekteyiz ki toplumun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri cinsellik yönünde eğitim ihtiyacı. Ne kadar çok şey öğrenirsek fark ediyoruz ki aslında biz hiçbir şey bilmiyormuşuz. Dolayısıyla kişileri cinsellikten itmenin bir işe yaramadığını aksine onları cinsellikteki haz almasını veya gelecek nesillere bilgi aktarmasını da engellemiş oluyoruz.

Cinsel Terapistte Hangi Özellikler Bulunmalıdır?

Tüm detaylarıyla cinsel terapi konusundan bahsettik fakat bahsetmediğimiz bir nokta var ki o da; cinsel terapistte bulunması gereken özellikler. Diyebiliriz ki bir cinsel terapist karşısındaki kişiyi son derece iyi gözlemleyebilen, kişileri iyi anlayabilen, olaylara objektif bakabilen, iletişim yeteneği yüksek, yargılamayan, açık görüşlü ve hoşgörülü, işine kendi değerlerini yansıtmayan ve meslek kurallarına uygun hareket edebilen biri olmalıdır. Farklılıklara saygılı olması da beklenir. Biliyoruz ki her cinsel hayat bir değildir ve kimin neyden hoşlanacağı belli olmaz.

Cinsel terapi yapabilmek için öncelikle psikolog olmak gerekiyor. Psikolog olmak için ise psikoloji alanında 4 yıllık lisans ve sonrasında 2 yıllık yüksek lisansını tamamlamış olmak gerekiyor. Sadece birkaç aylık kurslarla alınmış cinsel terapi eğitimleri ile asla ve asla cinsel terapist olunamaz. Cinsel terapi yapacak kişiler kadın hastalıkları uzmanları veya ürologlar değil, sadece ve sadece uzman psikologlar ve psikiyatrlardır. Anatomik ve hormonal olmayan bütün cinsel problemler için psikologlara başvurulmalıdır. Kadın doğum uzmanlarının psikolojik tanı ve tedavi eğitimleri yoktur.

Cinsel Terapide Neler Yapılıyor?

Öncelikle kişilerin problemlerinin net olarak anlaşılabilmesi için psikoloğun önemli notlar alması gerekir. İdrak edilebildiğinde problemlerin çözülebilmesi için görüşmelerin sıklığı veya sürelerinin de ayarlanması gerekiyor ayrıca cinsellikle alakalı temelde nelerin olduğu, neden önemli olduğu, vücudun anatomisi, işleyişi, yanlış cinsel inanışlar ve anlatılar, cinsel kavramlar tümüyle anlatılır ve kişiler bilgilendirilir.

Cinsel problemler genelde çocukluk öğretileri veya çocukluk travmaları kaynaklı veya kişinin yetişkinlik döneminde cinselliğe dair yaşamış olduğu negatif bir durum veya travma kaynaklı oluyor. Bazen de çiftler arası iletişimsizlik ve beğenmeme durumları da söz konusu olabiliyor.

Cinsel sağlık ile ilgili Dünya Sağlık Örgütünün Sexcual Healt sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu tarz problemler yaşadığınızı düşünüyorsanız psikolojik destek almanın zamanı gelmiş olabilir.