Psikolog Seans Ücretleri

Psikolog seans ücretleri psikologtan psikoloğa değişkenlik göstermektedir. 2024 yılı güncel bursa psikolog seans ücretleri sayfamızda Uzman Psikolog Abdullah Gürleroğlu’nun güncel seans ücretini göreceksiniz. Ücretlendirmenin uygun tutulmasının sebebi psikolojik desteğin toplumun her kesimi tarafından ulaşılabilir olmasıdır. Her ne kadar ülkemizde arkadaş arkadaşın psikoloğudur düşüncesi yer alsa da sosyal ilişkiler profesyonel psikolojik destek sağlamaz.

Uzman Psikolog, durumunuza duygusal bir yaklaşımda bulunmaz. Mantıksal bir çizgide öncelikle sorunu tespit etmek için psikolojik yöntemler uygular. Eğitimini almamış yetkin olmayan kimseler profesyonel destek gerektiren durumlarda çok isteseler de size yardımcı olamazlar.  Sorunun tespiti ardından iyileşmenize ve sorunlarınızı atlatmanıza yönelik çalışmalarla sizi yönlendirir ve tedavi süreci başlar. Hastanın kendisine, hastalığın adına ve durumuna göre tedavi süreci değişiklik gösterir.

Psikolog seans ücretleri: 300 ile 1500 TL arasında değişse de biz tek bir ücret politikası yürütüyoruz. Uzman Psikolog Abdullah GÜRLEROĞLU 2024 güncel seans ücreti: 800 TL’dir.

psikolog seans ücretleri - bursa psikolog - abdullah gürleroğlu

Psikolog Seans Ücretleri

Psikolog seans ücretlerinden önce Psikolog seçerken 3 şeye dikkat etmelisiniz:

1 Bir kişinin terapist olabilmesi için üniversitede 4 yıllık psikoloji veya psikolojik danışmanlık bölümünden mezun olması ve bunun üstüne herhangi bir psikoloji alanında (tercihen klinik psikoloji) 2 yıllık yüksek lisans eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Örneğin ben, Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde 4 yıllık psikolojik danışmanlık lisansımı, Polonya’daki Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesinde (Uniwersytet SWPS) ise 2 yıllık klinik psikoloji yüksek lisansımı tamamladım.

2 Terapi almayı düşündüğünüz psikoloğun İngilizce bilip bilmediğini kontrol edin. Peki neden? Çünkü psikoloji alanındaki kaynakların yaklaşık yüzde 95’i İngilizce yayınlanmaktadır. Özellikle tez, makale, deneyler ve yeni teknikler gibi gelişmeleri İngilizce bilmeden takip edebilmek pek mümkün değildir. Böyle bir durumda kişi yeni tedavi yöntemlerinden ve gelişmelerden faydalanabilmek için belki yıllarca Türkçe’ye çevrilmesini beklemek zorundadır.

Bu da psikoloji gibi çok hızlı değişen bir alanda pek kabul edilebilir değildir. Maalesef ülkemizde psikologların büyük çoğunluğu İngilizce bilmemekte, mezun olduktan sonra ise birkaç popüler terapi yöntemi öğrenmek hariç herhangi bir şekilde kendilerini geliştirememektedir. Ben ise C1 (ileri düzey) seviye İngilizce bilmekte ve alandaki gelişmeleri sürekli takip ederek kendimi geliştirmekteyim.

3 Vizite ücreti çok yüksek olan uzmanları tercih etmeyin. Evet, iyi bir ruh sağlığı uzmanı bulmak zor fakat bizim mesleğimizde sihirli değnek gibi bir şey yok. Yani seans başına 3000-4000 lira gibi ücretler isteyenler belki iyi olabilirler fakat size vadedebilecekleri mucizevi bir tedavi yöntemi yok. Psikolojide hiçbir rahatsızlığın tek seansta çözümü gibi bir şey mümkün değildir. Ülkemizde maalesef meslek seçme çağında gençler istedikleri mesleğe değil, sadece iyi para kazanabilecekleri mesleğe yönlendiriliyor. Bu da toplumda işini sevmeyen para odaklı bireyler yaratıyor. Benim gibi mesleğini severek seçenlere ise insanları bilinçlendirmek düşüyor.

bursa psikolog ücretleri - bursa psikolog

Bursa Psikolog Seans Ücretleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Psikolog seans ücretleri neden değişiklik gösterir diyorsanız bu psikolog tarafından belirlenmiş bir tarifedir. Pahalı olması ya da psikoloğun yaşlı olması tedavi sürecinizde daha yetkin olduğunu göstermez.

Seans ücretiniz neden diğerlerine göre daha düşük?

Evet, bu doğru, seans ücretim benimle aynı seviyedeki meslektaşlarımın seans ücretinin neredeyse yarısı kadar. Bunun iki sebebi var. Birincisi, her ne kadar devlet desteklemese de psikolojik desteğin toplumun her kesimi tarafından ulaşabilir olması gerektiğine inanıyorum. İkincisi ise, terapi sürecinin verimli olabilmesi adına danışanlarımdan haftada bir gelmelerini istiyorum. 2-3 haftada bir veya ayda bir yapılan seanslardan yeterli verim alınamadığı bilinen bir gerçek. Bu yüzden bazı istisnalar hariç, düzenli terapi kuralını bozmamaya özen gösteriyorum. Bunun için de seans ücretimi haftada bir karşılanabilecek bir seviyede tutuyorum.

Kliniğiniz size mi ait?

Evet, kendi ofisimde danışanlarımı kabul etmekteyim.

Evli bile değilseniz nasıl evlilik terapisi veya aile danışmanlığı yapabiliyorsunuz?

Nasıl ki bir kalp damar cerrahından kalp krizi geçirmiş olmasını, göz doktorundan gözlerinin bozuk olmasını, bir teknik direktörden çok iyi bir futbolcu olmasını beklemiyorsak, iyi bir evlilik terapisti olabilmek için de evli olmak şart değil. Nitekim yeterince iyi bir eğitimden zaten geçiyoruz.

Bu kadar genç Uzman Psikolog olur mu? Ne kadar hayat tecrübeniz olabilir ki?

1994 Bursa doğumluyum. Genç görüntüm sizi yanıltmasın. Her zaman iyi bir öğrenci oldum ve çoğu psikoloğun 30-35 yaşlarında gelebildiği seviyeye ben daha erken ulaştım. Hiçbir zaman boş durmadım. Kendimi geliştirmeyi hiç bırakmadım. Çok yer görüp, çok insan tanıyıp herkesten bir şeyler öğrendim. İyi olduğum konularda da asla mütevazı olmadım.

Psikolog iletişim için tıklayın.