Evlilik Terapisti, Aile Psikolojisi, Çift Terapisi, İlişki Terapisi

Eş Seçiminde Dikkat Edilecek 13 Kriter

eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriter - bursa psikolog

Eş Seçiminde Dikkat Edilecek 13 Kriter

Eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriter ile eş seçiminde daha doğru kararlar verebilirsiniz. Günümüzde seçeneklerin artmasıyla ve karşı cinse ulaşmanın, iletişimin kolaylaşmasıyla eş seçimi daha zor ve dikkatle yapılması gereken bir konu haline geldi. Doğru bir eş seçimi hayatınızın tümünü etkileyen, sadece sizin için değil, gelecekteki çocuklarınız için de titizlikle verilmesi gereken bir karar. Hayatınızı paylaşacağınız kişiyi belirlerken size yol gösterecek çok önemli hususları sizler için açıkladım. Çayınızı kahvenizi alın, yazı biraz uzun…

1 – Diğer insanlara nasıl davranıyor?

Eş adayınız size iyi davranıyor olabilir, bu güzel bir şey… Fakat etrafınızdaki diğer insanlara, özellikle de hiçbir çıkarının olmadığı kişilere karşı davranışları nasıl? Örneğin bir şeyler aldığı marketin çalışanlarıyla, kafe veya restorandaki bir garsonla, bina girişindeki güvenlik ile diyaloğu, hali tavrı nasıl? Özellikle çalıştığı iş yerinde yönetici pozisyonundaysa kendi altındakilere yani kendisinden daha güçsüz olanlara nasıl davranıyor? Üstün olduğu alanlarda insanları eziyor mu? Bu tür gözlemler sayesinde sizinle fiziksel veya duygusal bir çıkar ilişkisi mi var yoksa sizi koşulsuz mu seviyor anlayabilirsiniz.

2 – Kadın-erkek cinsiyet kalıpları var mı?

Eş adayınızın ilişkilerde, evlilikte ve ailedeki görev tanımlarına bakış açısı nasıl? Kadın şöyle olur veya erkek böyle olur tarzı düşünceleri var mı? Bu düşüncelerindeki çizgileri ne derece keskin? Unutmayın ki hayat müşterek… Hasta olup yataktan kalkamayacak halde olsanız bile sizden yemek yapmanızı bekleyecek bir adam ile mi yoksa sıcak bir çorba yapıp getirebilecek, çocukları idare edebilecek biri ile mi berabersiniz?

Aynı şekilde işinizi kaybedip maddi sorunlar yaşamaya başladığınızda sizden hemen boşanmak isteyecek bir kadınla mı yoksa size her türlü desteği sağlamaya çalışacak biri ile mi berabersiniz? Hayatın ne getireceği belli olmuyor, yeri geldiğinde iki taraf da diğerini taşıyabilmeli ve diğerinin rolünü de üstlenebilmeli. Bunun için de dar kalıplarla yetişmemiş olmak gerekiyor. Ayrıca evlendiğiniz kişi esas ailesini anne babasıyla olan ailesi olarak görüyor ve evlendiğinizde sizi o aileye dâhil olmuş bir birey olarak görüyorsa problem var demektir.

Eş adayınızın sizinle evlendiğinde ikinizin ayrı bir aile oluşturacağının bilincinde olması ve yeterli olgunluğa erişmiş olması gerekir.

3 – Zorluklar ve destek olmak

Eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriter içerisinde en önemli detaylardan biri bir önceki maddede bahsettiğim gibi, hayat müşterek. İnsanın başına ne geleceği hiç belli olmuyor. Şu soruyu kendinize sormanız gerekiyor: Benimle güzelliğim, param vs. için mi birlikte yoksa her koşulda benim yanımda olacak mı? Bir kaza geçirseniz ve yüzünüz yansa, güzelliğinizi kaybetseniz sizi yine sever mi? Veya felç kalsanız sizin yanınızda olur bakımınızla herhangi bir tiksinme duymadan ilgilenir mi? Çok uç örnekler gibi gözükebilir fakat maalesef her gün bu tarz durumlar yaşandığında terk edilen insanlar görüyoruz.

4 – Ailesiyle ilişkisi ve çocukluğu

İnsanın karakterini çok büyük ölçüde aile yapısı ve çocukluğu şekillendiriyor. Aile ortamı nasıl? Anne- babası arasında anlaşmazlıklar, kavgalar veya aldatma var mı? Genel olarak eş adayınızın çocukluk travmaları var mı? Ailelerinde problem olan ve bu ortamda büyüyen çocuklar bu travmaları genelde bir ömür boyu taşıyorlar. Bu tarz bir ortamda büyümüş biriyle evlenirseniz ailesiyle ilgili sorunları ara sıra tekrar gün yüzüne çıkabilir.

Bu problemli dönemlerde ona destek olabilecek, bu tarz bir yükü kaldırabilecek misiniz? Unutmayın ki insanlar çocukluklarından hiçbir zaman tam manasıyla kopamazlar. Kişinin sorunlu bir ailede doğmuş olması tabii ki kendi suçu değil fakat bu durum onunla evlenecek kişi için bir dezavantaj. Sonuç olarak karşınızdaki kişinin artı yönleri böyle bir eksiyi amorti edebiliyor mu diye kendinize sormak akıllıca olacaktır.

5 – Anne babasına benziyor musunuz?

Her ne kadar pek itiraf edilmese de insanlar anne babalarına benzeyen eş seçme eğilimindedir. Erkekler annelerine benzeyen kadınlara, kadınlar ise babaları gibi bir erkeğe yönelirler. Bunun nedeni bebekliğimizde zihnimize hem kendi cinsiyetimiz için hem de karşı cinsimiz için “olması gereken” olarak kendi anne babamızı kaydetmemizdir. Yani çoğu kişi için ideal erkek babası gibi, ideal kadın ise annesi gibi olmalıdır. Tabii ki bu toplumun %100 ’ü için geçerli değildir.

Nadiren de olsa ailesiyle travmalı ilişkileri olan bireyler ergenlikten itibaren tamamen anne babaya zıt bir karakter geliştirme eğilimi gösterip, eş seçimini de anne babaya zıt olan birinden yana yapabiliyorlar.

6 – Eski sevgililer ve geçmiş

Eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriter içerisinde birlikte olduğunuz kişinin geçmişi önemli değildir gibi klişe lafları bir kenara bırakalım. Bal gibi de önemlidir. Hatta kesinlikle araştırılmalı ve eski sevgililere dair eş adayı ile konuşulmalıdır. Aldatma var mı? Şiddet var mı? Varsa sosyal medya profilleri incelenmelidir. Kişilikleri hakkında bilgi edinmeye çalışılmalıdır. Eğer eş adayınızın eski sevgilileri benzer profilde kişilerse, gelecek ilişkilerde de o tarz birini bulma eğilimindedir. Siz bu profile uyuyor musunuz?

Bir önceki maddede bahsettiğim gibi, eski sevgililer eş adayınızın anne babasına benziyor mu? Yani eş adayınız üstteki anne baba teorisine uygun şekilde mi eş seçiyor yoksa tamamen farklı mı? Bunlar size çok önemli ipuçları verecektir. Aksi halde eş adayınızın kafasındaki “ideal eş” profiline uyan biri için terkedilmeniz veya aldatılmanız ihtimaller dahilinde olabilir.

eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriter - bursa psikolog

Eş Seçiminde Dikkat Edilecek 13 Kriter

7 – Çocuğunuz sizin gibi olmazsa?

Eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriterden en önemli unsurlardan biri de eş adayınızın kendi gibi olmayan insanlara karşı toleranslı olup olmadığı çünkü ileride çocuklarınız sizin istediğiniz mizaca sahip olmayabilir. Hoşunuza gitmeyecek eğilimlere sahip olabilir. Örneğin çocuğunuz sizinkiyle zıt bir siyasi görüşe sahip olsa veya cinsel kimliği ile ilgili sorunlar yaşasa, eş adayınız bu durumları nasıl karşılar? Unutmayın ki çocuk yetiştirmek çok hassas bir iştir. Engelli veya sendromlu bir çocuğunuz olabileceği durumunu da düşünmelisiniz.

8 – Dünya görüşünüz ve aileler uyuşuyor mu?

Eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriter içerisinde ilişkilerde neredeyse en önemli şey de hayatınızı paylaşacağınız kişiyle dünya görüşünüzün olabildiğince benzer olması gerekliliği. Özellikle siyasi konular, kültürel gereklilikler ve dini inanç konularının ayrıntılı konuşulması gerekiyor. Bu hususlardaki farklılıklar evliliğin ilerleyen yıllarında büyük problemler yaratabiliyor.

Bir diğer unsur ise ailelerin uyuşup uyuşmadığı. Evleneceğiniz zaman size ailelerin arasındaki anlaşmazlığın önemli olmadığını, ikinizin birbirinize yeteceğini söyleyen olursa sakın onu dinlemeyin. Maalesef özellikle bizim gibi geleneksel ülkelerde evlilik sadece iki insanın değil ailelerin de birbiriyle evlenmesidir. Aileler uyuşmuyorsa birçok konuda problemler yakanızı bırakmıyor ve bu hem huzurunuzu hem de çocuklarınızın psikolojisini bozuyor. Ailelerin müdahalesinden dolayı evliliği biten birçok insanı her gün etrafımızda görüyoruz.

9 – Onu olduğu gibi kabul edebiliyor musunuz?

Eş adayınızı olduğu gibi kabul edebiliyor musunuz? Yani iyi veya kötü hiçbir özelliğini değiştirmeden? “Evlenince değişir” veya “zamanla düzelir” “çocuğumuz olunca düzelir” gibi düşünceleriniz varsa bu düşüncelerden derhal kurtulmaya çalışın. Özellikle bazı kadınlarda çok fazla “Ben bu adamı düzeltirim” tarzı motivasyonlar olduğunu görüyorum.

Bu tür düşünceler muhtemelen hayatınızın en büyük yanılgısı ve ileride sizi çok pişman edebilecek şeyler. İnsanlar sadece kendileri değişmek istedikleri zaman değişirler. Değişim her zaman içerden olur, hiçbir zaman dış müdahale ile olmaz. Bunu asla unutmayın. Kendinizi bir hayalin peşinde tüketmeyin.

10 – Cinsel çekim ve ten uyumu

Her ne kadar modern toplumda yaşayıp mantık çerçevesinde ilişkiler kursak da, binlerce yıldır doğada yaşayan insanoğlu için çiftleşmek ve soyun devamını sağlamak hala en önemli içgüdülerden biri. Eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriterlere dikkat etmeden kendimize uygun bir eş ararken de hala bu ilkel içgüdülerimizi kullanarak karar veriyoruz.

O yüzden kendi vücudumuzun karşımızdaki kişi için verdiği tepkilere bakmakta yarar var. Onu görünce heyecanlanıyor musunuz? Kalbinizde kelebekler uçuşuyor mu? Size dokunduğunda anlam veremediğiniz güzel hisler oluyor mu?

Kendinizi durup dururken onu arzularken buluyor musunuz? Aranızda bir çekim olduğunu hissediyor musunuz? Ten uyumunuz var mı? Bunlar çok önemli sorular. Cinsellik, iyiyken ilişkinin %10’u, kötüyse ilişkinin %90’ı haline gelir. Cinselliğin iyi gitmediği birliktelikler zamanla tökezlemeye başlar ve er geç bitmeye mahkûmdur.

Eş Seçiminde Dikkat Edilecek 13 Kriter

11 – Kokular ve feromon

Feromon kelimesini daha önce duymuş muydunuz? Bu feromon denilen kokular hepimizin vücudundan yayılan ve bünyelerimizin bir nevi diğer insanlarla iletişim kurma yöntemi. Parmak izimizin koku versiyonu gibi düşünün. İnsanlarda ve birçok hayvan türünde eş seçiminde feromonların etkisi büyük rol oynuyor. Feromonlar koku yoluyla algılanarak beyne iletiliyor. Bu uyarılar kişinin ruh halini ve davranış şekillerini belirleyebiliyor.

Eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriter içerisinde en önemlilerden biri kendimize en uygun eş adayının ten kokusu, bize daha çekici geliyor. Araştırmalara göre, farkında olmadan algıladığımız bu feromonlar, bağışıklık sistemi ve genetik yapısı bizden farklı kişileri tercih etmemize yol açıyor. Bu sayede gen olarak en uygun eşleşme sağlanıyor ve kalıtsal hastalıkların çocuğa aktarılması engellenmiş oluyor.

Böylece daha sağlıklı nesiller oluşuyor. Yapılan deneyde, sabun ve parfüm kullanmadan 2 gün giyilmiş erkek tişörtlerini koklayan kadınların, kendinden çok farklı genetik yapıdaki yani genetik hastalıkların oluşmayacağı erkeklerin tişörtlerini çekici buldukları, doğum kontrol hapı kullananların ise bu farkı ayırt edemedikleri ortaya çıkıyor. Özetle eş seçerken mutlaka ten kokusunun size güzel gelip gelmediğine dikkat etmekte yarar var.

12 – Hayat amacı var mı?

Eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriter içerisinde en önemli detay sadece eş seçiminde değil, genel olarak insan ilişkilerinde dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise kişinin hayatında bir amacının olup olmaması. Hayatta bir gayesi olan insanlar genel olarak zorluklarla daha kolay başa çıkabiliyor ve yaşama sevinci daha yüksek iken, tam tersi hayatta bir amaç belirleyememiş bireyler ise psikolojik hastalıklara daha açık ve zorluklara karşı daha hassas olabiliyor. Tüm bunlarda bir hayat amacına sahip olmayı, eş ve ebeveyn olacak kişiler için önemli hale getiriyor.

13 – Para ile ilişkisi nasıl?

Para yaşamımızı sürdürebilmek için gerekli olan en önemli birkaç şeyden biri. Hatta bazılarımız için en gereklisi. Parayı veya zengin olmayı birçoğumuz isteriz. Bunda ters bir durum yok. Ama esas sorulması gereken, insan parayı ne için ister? Eş seçiminde de karşınızdaki kişinin para ile ilişkisine kesinlikle bakmanız gerekir. Eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriterlerden biri de paraya düşkünlüğü var mı? Varsa neden? Para ile yapmak istediği şeyler neler? Paran onun için bir amaç mı? Yoksa hayallerini gerçekleştirmek için gerekli olan bir araç mı?

Eş seçiminde dikkat edilecek 13 kriter bu kadarı ile sınırlı kalmayabilir fakat genel itibari ile bir bakış açısı oluşturur daha fazlası için Psikolog iletişim sayfamıza tıklayın.

Bloğa geri dön