Aile Psikolojisi, Evlilik Terapisti

Çocuk Var Diye Boşanmamak

çocuk var diye boşanmamak-bursa psikolog

Çocuk Var Diye Boşanmamak

Çocuk var diye boşanmamak ülkemizde can çekişmekte olan birçok evliliğin bitirilememesinin en önemli sebeplerinden biri. Ççocukların boşanma sürecinden ve sonrasından dolayı zarar göreceği düşüncesidir. Peki ya sevgisiz bir ev ortamında görecekleri zararlar?

Öncelikle eşlerin birbirlerine sevgi ve saygılarının kalmadığı, aslında çoktan iki yabancıya dönüştüğü evliliklerde sürekli devam eden bir gerginlik vardır. Evde devamlı kavgalar, küslükler, bağırma ve şiddet eksik olmaz. Böyle bir evde büyüyen çocuklar belki de ömür boyu yakalarını bırakmayacak travmalarla hayata atılırlar.

En önemlisi ise, çocuklar birçok konuda anne babalarını rol model alırlar. Bundan dolayı da evde iki karşı cins olan anne babanın birbirine karşı herhangi bir sevgi gösterisini göremeyen çocuk, gelecekte bir karşı cinse nasıl sevgi göstereceğini bilemez. Bu da yanlış eş seçimine ve daha bir sürü olumsuzluğa yol açar.

Çocuk Var Diye Boşanmamak Doğru mu?

Boşanmak istediği halde boşanmayan çiftlerin sunduğu birkaç ana sebep oluyor genelde. Bunlardan birincisi, “millet ne der?” kaygısı. “Çocuğum anne babası ayrı olduğu için hor görülür veya utanç duyar” düşüncesi… İnsanların ne düşüneceği, çocuğunuzun ruh sağlığından daha önemliyse, bu konuda yapabileceğim bir yorum yok maalesef. Emin olun negatif bir ev ortamı bunlardan daha çok zarar verir çocuğunuza.

Bir diğeri ise çocukların vekâletini iki taraf da istediğinden dolayı anlaşmazlık çıkması, bu konuda hem avukat hem de psikolog desteği alabilirsiniz. Özellikle de çocuklarla uygun bir dille konuşulması ve fikirlerinin alınması gerekiyor. Zorla yapılan her şey çocuklarda ters tepiyor.

Bir başka neden ise kadının yeterli maddi güce sahip olmamasından kaynaklı olarak boşanmaya cesaret edememesi. Çocuklarıma iyi imkanlar sunamam korkusu. Bu gayet doğal bir korku, fakat kanunlar sayesinde nafaka v.b. unsurlar ile bu durumu aşabilirsiniz. Özellikle bir boşanma avukatına danışmanız çok önemli.

Unutmayın ki problemlerle dolu bir evde geçen her gün çocuklarınız biraz daha etkileniyor. Boşanmamak için sunduğunuz bahaneler çocuklarınıza stres, kaygı ve birçok ruhsal hastalık olarak geri dönüyor. Boşanmak çocuklarınızı etkilemez demiyorum fakat en azından bunun olumsuz etkilerini azaltmanın yolları var.

Evliliğiniz için hala umutluysanız, bir uzman eşliğinde çift terapisi alabilirsiniz. Eğer artık umudunuz kalmadı ise yine boşanma sürecini size ve çocuklarınıza en az hasar verecek şekilde atlatmak için bir psikolog yardımı almanız oldukça önemli. Unutmayın ki çözülmeyen her problem daha da büyüyerek size ve çocuklarınıza geri dönüyor.

Bloğa geri dön