Bireysel Psikoloji

Story Bağımlılığı Yeni Çağın Hastalığı Mı?

story bağımlılığı - bursa psikolog

Story Bağımlılığı Yeni Çağın Hastalığı Mı?

Story bağımlılığı Instagram’ın çok tehlikeli bir özelliği:

Normal sosyal yaşamın yerine geçmesi ve sosyalliğin bir göstergesi haline gelmesi.

Bu yazıda bahsedeceğim konu ise story bağımlılığı. Başlarda kişinin nadiren veya sadece canı isteyince kullandığı story özelliği, vermiş olduğu duygusal tatmin dolayısıyla bağımlılık yapıcı bir hale geliyor. Atılan bir story ile yüzlerce kişiye ulaşılıyor ve onların story’ye baktığını bilmek, kişilere ulaşmış olma duygusu insana büyük bir haz verebiliyor.

Günlük insan ilişkilerinde normalde bir günde sadece birkaç kişiye selam verip sohbet edebilir veya etkileşime geçebiliyorken, instagram story sayesinde bir nevi yüzlerce kişiye selam vermiş, etkileşime geçmiş oluyorsunuz. Yani normal sosyal etkileşimin insana verdiği haz ve mutluluğu, story sayesinde yüzlerce kat artırabiliyorsunuz.

Story Bağımlılığı

Telefonlar yokken sosyal etkileşime girilebilecek kişi sayısı bir elin parmağını geçmezken, story ile bu yüzlere hatta binlere ulaşıyor. Bu da bağımlılık yaratıyor. Storylerden gelecek olan mesajlara veya geribildirimlere değinmiyorum bile…

Tehlikeli kısım ise şu: Instagram’da herkes mükemmel bir hayatı varmış imajı çizmeye çalışıyor ve bu imajı sürekli korumaya çalışmak bir noktadan sonra yorucu hale geliyor. Kişi her normal sosyal aktivitesini story olarak attığı için, bir zaman sonra story atmamış olmak eşittir evde oturuyor olmak haline geliyor.

Kişi etkinlik yapıyor olmasına rağmen story atmazsa “İnsanlar asosyal olduğumu düşünecek!” kaygısı ortaya çıkıyor. Bu yüzden de yediğini, içtiğini, aldığı nefesi, her şeyi paylaşmak dürtüsüne sahip oluyor ve yapıyor da… Böylece instagram kişinin zamanının ve yaşantısının büyük bölümünü kaplamış oluyor, üretkenliğini sıfıra indiriyor. Çırpındıkça içine çeken bir bataklık gibi…

Az story atıyor olmak bağımlı olmadığınız anlamına gelmez. Aktivitelerinizle orantısı önemlidir.

Story bağımlılığı en az diğer bağımlılıklar kadar tehlikelidir ve planlı-programlı üzerine gidilmesi gerekir. Baş edilmesi kolay değildir. Uzman desteği şarttır.

 

Bloğa geri dön