İlişki Terapisi, Aile Psikolojisi, Bireysel Psikoloji, Çift Terapisi, Evlilik Terapisti

Toksik İlişki Nedir?

toksik ilişki nedir

Toksik İlişki Nedir?

Toksik ilişki nedir? Acaba toksik bir ilişkide miyim yoksa gayet sağlıklı bir ilişkim mi var? Ben toksik bir birey miyim? Partnerim doğru davranışları mı sergiliyor? Toksik nedir? Toksiklik günümüzde oldukça yaygın olan bir ilişki ve kişilik türüdür. Bu hem ilişkiye hem bireye zaman ile zarar veren ve psikoloji bozan davranışlar ve kelimeler içeren deyim yerindeyse zehirli denebilecek bir sorundur. Hayatımızda olan toksik davranışlardan ve bireylerden sıyrılmalıyız. Bu ciddi bir sorun olup ileri seviyelerde kişiye ve çevresine zarar verir.

Toksik İlişki Nedir Nasıl Olur?

Toksik ilişki nedir nasıl olur? Toksik nedir? İlk önce buna açıklık getirelim. Toksik; Aslında zehir demektir. İnsanlar için bu kelimeyi kullanmak ise bu onların mecazen zehirli olduğunu dile getirmek için kullanılır. Toksik insan dediğimiz kavram ise karşısındaki ve çevresindekilere davranışları ve sözleri ile olumsuz etkileyen kişidir. Kendi çıkarına göre olayı şekillendiren, bunu alışkanlık haline getirmiş hatta bu sergiledikleri olumsuz kavramlardan keyif alan kişidir. Bu gibi bireylerin çevresindeki kişilere olumlu örnek olmadıkları aşikardır. Ne yazık ki bu tutumları zaman ile kendilerine de büyük zararlar getirir.

Peki toksik ilişki nedir? Özetlemek gerekirse bireyin ilişki içerisinde kendini daha iyi hissetmesi gereken yerde partnerinden maruz kaldığı olumsuz davranışlar ve duyduğu olumsuz kelimelerden etkilenerek daha kötü hissetmesine sebebiyet veren ilişkiye denir. İyi ve olumlu ruh haliniz, psikolojiniz partneriniz yüzünden sürekli sendeleniyor ve düşüyorsa, fiziksel olarak tehdit altındaysanız partneriniz zaman zaman size kendinizi kötü hissettiriyorsa toksik bir ilişkide olmanız çok olası.

toksik insan özellikleri

Toksik İnsan Özellikleri Nedir?

Toksik ilişki nedir artık bildiğimize göre toksik insanlara geçelim. Toksik insanların ilişkinin başında olumlu olarak farklı huy ve karaktere bürünmüş olmaları çok muhtemeldir. Fakat ilişki ilerledikçe ” daha 1 ay bile olmadan” gerçek karakterleri ile tanışmaya başlarız. Bu da onların verdiği bir açıktır aslında. Toksik insanları tanımamız için bir kaç ip ucumuz var.

  • Manipülatif Davranışlar ve Yalanlar

Toksik insanlar genelde kendi işlerine gelecek şekilde yalanlar söylerler karşı tarafa. Yalanların ortaya çıkmak gibi bir huyu olduğunu unutmamak gerek. Yalanları su yüzüne çıktığında ise karşı tarafı manipüle etmeye çalışarak suçsuz olduklarına inandırdıkları yetmiyor gibi karşı tarafı suçlama eğiliminde bulunurlar.

  • Acımasız ve Umursamaz Tutum

Toksik insanlar karşısındaki bireylerin acı, üzüntü, endişe ve kaygısına sessiz kalabilir. Empati kuramaz ve karşısındaki kişiye bu tavırları ile kötü hissettirebilirler.

  • Duygular ile Oynamak

Toksik insanlar karşısındaki kişilerin duyguları ile oynamaktan keyif alırlar. Gerek şaka yolu ile gerek özgüveninizi kırarak vb. şekilde kendini iyi hissetmek için sizleri küçük düşürmeye çalışabilirler.

  • Duygusal Patlamalar

Toksik insanlar her zaman kazanan olmak isterler. Sırf kendi çıkarları uğruna ortada hiç bir şey yokken dahil sizi suçlayabilirler. Üzerinizde baskı kurmak ve istediklerini oldurmak için duygusal patlama yaşamaktan ve yaşatmaktan hiç geri çekinmezler.

toksik ilişki düzelir mi

Toksik İnsan Türleri

Evet ne yazık ki toksik insanlar türlere ayrılıyor ve bu konu hakkında bilgilenmediğiniz sürece hangi insanın ne tür bir toksik olduğunu çözemeyebilirsiniz. Fakat endişelenmeyin hala sayfamızdaysanız bunları sizler için sıraladık.

Konuşkan Narsistler: Bu tarz insanlar evet konuşmayı çok sever fakat sadece kendisi hakkında. Kendisini över, şişirir ve sadece kendisi hakkında olumlu konuşulduğunda kulak kabartır. Sizin konuşmalarınızı ise sadece kendi sorunları olduğunda çözüme ulaştıracak cümleler sarf ediyorsanız dinler ve önemserler.

Duygusal Vampirler: Bu tür ise pozitif enerjinizi emerek bitirirler. Çevresindeki insanlar hakkında olumsuz konuştuklarında sizin de onaylamanızı isterler. Hatta kendilerini her zaman sizden üstte gördükleri için zamanla onları üstün görmeniz bile olası.

Kıskanç Canavarlar: Ne yazık ki sizin başarınızı, zekanızı, güçlü yanlarınızı ve mutluluğunuzu küçümseyeceklerdir. Bunu yapmalarının tek sebebi ise kıskançlıktır. Bir başkasının iyi olduğu yanlarını tebrik etmez iltifatları ise söylemiş olmak için yarım ağız yaparlar.

Kontrolcüler: Toksik insanların bu türü ise her daim hayat akışı kendilerine göre aksın herkes onun etrafında dönsün isterler. Hep şımartılmak isterler. Kendileri hakkında negatif bir söylemi kesinlikle kabul etmeyip karşı çıkmaya başlarlar.

Toksik İlişki Düzelir mi?

Toksik ilişki nedir, toksik insan nedir bunları öğrendiğimize göre toksik bir insanla birlikte iseniz bunu düzeltebilir misiniz öğrenme vakti geldi. Bir çok şeyi düzeltmenin mümkün olduğu gibi toksik bireyi ve ilişkiyi de düzeltmek mümkündür. Ancak bu süreçte her iki taraf birbirine son derece dürüst yaklaşmalıdır. Şunu da belirtmek isterim ki toksik olduğunu kabul etmeyen bir insanı düzeltemezsiniz. İlişki içerisinde de bu geçerlidir iki tarafında toksik olduğunu kabul edip düzeltmek adına eşit şekilde çaba sarfetmesi gerekmektedir.

Bunu tek başınıza yapmanız ne yazık ki mümkün görünmemektedir. Bu gibi konularda yardım almanız hem sizin hem ilişkinizin sağlığı için son derece önemlidir. En kısa zamanda doğru sonuçlar almak için uzman psikologlardan yardım alabilir ilişkinizi ve sağlığınızı kurtarabilirsiniz. Bu bilgiler ile toksik insan nedir, toksik ilişki nedir, toksik nedir ve toksik ilişki kurtarılabilir mi hepsini öğrenmiş oldunuz ruh veya beden sağlığınız için toksik insanlardan uzak durabilir ve daha sağlıklı hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler