Bireysel Psikoloji

Psikoloğa Kaç Seans Gidilir?

psikoloğa kaç seans gidilir

Psikoloğa Kaç Seans Gidilir?

Psikoloğa kaç seans gidilir? Psikoloğa gitmeyi düşünen ve uzman ellerden iyi bir psikolojik destek almak isteyen bireyler olarak muhtemelen en az 1 defa arama motoruna yazdığınız bu soruyu açıklığa kavuşturma zamanı geldi. Psikoloğa gitmeyi isteyenlerin yada ne zaman psikolojik destek almalıyım diye düşünen bireylerin genelde araştırdığı ve ya merak ettiği konu seans başı fiyatı oluyor.

Psikoloğa Kaç Seans Gidilir?

Bir çok kişi uzun uzun seanslara para vermek istemiyor veya sıkıcı buluyor olabilir. Hemen iyileşme göstermek isteyenleriniz de var tabi. Bu konuda sabırlı olmalısınız. Sağlam bir destek tüm hayatınızı baştan sona olumlu etkileyeceğini bilmelisiniz. İyileşmeyi ne kadar istediğinize, psikoloğunuza ve kendinize ne kadar yardım etmeye çabaladığınıza bağlı olarak seans ve iyileşme süreciniz kısalabilir. Bu yüzden psikoloğa kaç seans gidilir diye net bir sayı yoktur. Açıkça söylemek gerekirse her şey sizin elinizde yeter ki iyi olmak için istekli olun.

Bir genelleme yapacak olursak  2 ile 4 ay gibi süreçte belirgin iyileşmeler yaşanmaktadır. Travmalar sonrası depresyon, sinir ve kaygı gibi durumlar hastaların % 50’sinin iyileşmeyi hissetmesi için yaklaşık 15 ile 20 seans arası sürmektedir.

psikoloğa gitmeden önce bilinmesi gerekenlerPsikoloğa Gitmeden Önce Bilinmesi Gereken Konular

Bir psikolog ile görüşme yapmadan önce bilmeniz ve farkında olmanız gereken bir kaç husus var gelin bunları birlikte öğrenelim. Psikolog ücretleri değişkenlik gösterebilir. Psikolojik destek seansları sizin ne kadar sürede ne kadar ilerleme katettiğinize göre değişebilir. Psikolog ile tek seans görüşme sağlamak sizi iyileştirmek için yeterli bir süreç değildir. Tek seans ile mucizeler beklemek sizi hayal kırıklığına uğratabilir. İyileşme göstermek için sabırlı olmalısınız.

Psikoloğunuza sorunlarınızı anlatırken çekinmemeli ve saklamamalısınız. Hasta gizliliğinin siz kadar psikologlar için de önemli olduğunu ve anlatılan konuşulan her şeyin orada kalacağını bilmelisiniz. Hasta gizliliği ancak ”yasal durumlar” söz konusu olduğunda paylaşılabilir. Psikoloğunuza karşı dürüst ve net olmanız iyileşme sürecini hızlandırırken doğru tanı sonrası doğru desteği almanız açısından da büyük önem taşımaktadır.

Bir çok tedavi yönteminin olduğunu ve sizler için de uygun tedavi veya terapi yönteminin bulunacağından şüpheniz olmasın. Terapilere tek gitmek zorunda değilsiniz sorun ve sıkıntı bir çok kişiden kaynaklanıyor ise aile, evlilik, ilişki veya boşanma terapisi gibi grup terapilerine de girebilirsiniz.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler