Bireysel Psikoloji

Ne Zaman Psikolojik Destek Almalıyım?

ne zaman psikolojik destek almalıyım

Ne Zaman Psikolojik Destek Almalıyım?

Ne zaman psikolojik destek almalıyım? Bu soru zaman zaman çoğumuzun kendimize veya bir yakınına sorduğu bir sorudur. Destek almayı düşündüğümüz bazı zamanlar da mutlaka olmuştur. Peki bireylerin ne zaman gerçekten bir desteğe ihtiyacı var?

Ne Zaman Psikolojik Destek Almalıyım?

Her insanın hayatındaki sorunlar ile baş edemediği ve bocaladığı zor zamanları olabilir. Karar vermekte zorlandığımızda bir destek ararız. Bu desteğe ihtiyaç anında bir tanıdık yerine işin uzmanına gitmek en mantıklı vereceğiniz kararlardan biri olacaktır. Sizi önem ile yargısız dinleyebilecek, tarafsız bakabilecek, işini ve insan ilişkilerini kusursuz şekilde ele alabilen alanında uzman psikologlar ile görüşme sağlamak psikolojik destek almak isteyen bireyler için en doğru karar olacaktır.

Ne zaman psikolojik destek almalıyım diye uzun uzun düşünmenize gerek yok. Üstesinden gelemediğiniz, ikili ilişkilerde anlaşamadığınız, evliliğinizde çıkmaza girdiğiniz, travmalarınızı ve korkularınızı atlatamadığınız gibi bir çok konuda psikolojik destek almalısınız. Ayrıca duygularımızı da dinlememiz çok önemlidir. Kendinizi uzun süreli stresli, üzgün, bitkin, depresif, kaygılı veya bilinmez bir boşlukta bocalıyor gibi hissettiğiniz dönemlerde uzman bir destek almak ruh ve sinir sağlığınıza son derece iyi gelecektir.

psikolojik destek almak

Psikolojik Destek Almak Kişiyi Nasıl Etkiler?

Psikolojik destek almak ve ya sağlık için ilaç kullanmak utanılacak bir durum değildir. Psikologlar sizin tam bir iyileşeme gösterebilmeniz için gerek duyulursa reçete yazabilir. Bireyler zaman zaman sorunlarını anlatmakta çekinebilir. Sorunlar anlatılıp uzman bir destek alındığı müddetçe çözümlenebilir. Sorunların üzerini kapatmak bireyi zamanla daha içe dönük veya stresli hale getirebilir. Bastırılmış duygular bir süre sonra su yüzüne büyük bir patlama ile çıkar veya bireyi depresyona sokabilir. Bu olmasını isteyeceğimiz en son şeydir. Psikolojik destek ile kişilerin kendini daha güvende, huzurlu, kendinden emin ve uyumlu hissettiği gözlemlenmiş bir gerçektir.

Uzman bir destek bazen hayat kurtarıcı olabilir. Her bireyin sorunları ile baş edebilme kapasitesi farklıdır. Bu yüzden bir başkasına ufak gibi gelen sorunlar başka bir bireyin kaldıramayacağı bir yük olabilir. Ne yazık ki sorunlarınız anlatacağınız yakınlarınız tarafından küçümsenebilir, göz ardı edilebilir ve siz sorunu ne kadar farklı kişilere anlatsanız da çözüme ulaşmadığını görebilirsiniz. İşte bu yüzden sorunların uzman bir psikolog ile paylaşılması en doğrusu olacaktır. Uzman psikologlardan alacağınız psikolojik desteğin faydası yadsınamaz bir gerçektir.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler