Bireysel Psikoloji, Psikolojik Testler

Kedilerin Psikolojiye Etkisi

kedilerin psikolojiye etkisi nedir

Kedilerin Psikolojiye Etkisi

Kedilerin psikolojiye etkisi nedir? Kedi sahipleri daha mı huzurlu yoksa bu tamamen bir aldatmaca mı? Beslediğiniz evcil bir hayvanınız var mı? Açıkça söylemek gerekirse evcil hayvan besleyen bireylerin her ne kadar bakımlarından sorumlu olsalar da daha keyifli ve eğlenceli zamanlar geçirdiği bilgisi onaylanmıştır. Ancak neden sadece kediler hakkındaki bilgileri ele aldığımızı merak edecek olursanız yazımızı okumaya devam edin. Vereceğimiz bilgiler sayesinde belki bir kedi sahiplenmeyi düşünürsünüz. Ayrıca 17 Şubat’ın kediler günü olduğunu biliyor muydunuz?

kedi beslemek için nedenler

Kedilerin Psikolojiye Etkisi Nedir?

Yapılan tüm bilimsel araştırmalar ile gerçekliği kesinleşmiş olan bir bilgi ise evcil hayvan sahibi insanların sağlığının daha iyi yönde olduğudur. Kedilerin psikolojiye etkisi başta olmak üzere evcil hayvan beslemek sadece sağlığımıza iyi gelmek ile kalmıyor yaşam tarzımızı, bakış açımızı ve düşüncelerimizi de geliştirerek değiştiriyor. Köpek ve insan arasındaki sadakat bağını muhtemel olarak hepimiz biliyoruz. Ancak kedi ve insan arasındaki bağların hem fiziksel hem de zihinsel açıdan olumlu etkisini biliyor muydunuz?

Peki kedi sahibi olan bireylerin düşünceleri ne yönde bilgileri doğrular nitelikte mi bunu kontrol edelim. Kedi sahibi olan kişilerden kadınlar % 52 erkekler ise % 28 oranında onları her anlamda iyileştirici bulmaktadır. Ayrıca kedi severken vücudumuzun ”sarılma hormonu” olarak bilinen  salgıladığı oksitosin hormonu sayesinde stres ve endişeleri azalarak daha güvende ve sakin hissetmelerini sağlamaktadırlar.

Kedi Beslemek İçin Nedenler

Aslında bir nedeni olmadan da sahiplenebilirsiniz ancak pek çok faydasından bahsetmeden geçmemek lazım. Evcil hayvan beslemek istiyor ancak ne olacağına karar veremiyor iseniz bu yazımızı okuduktan sonra artık kedi isteyeceğinizden eminiz. O zaman kedilerin insanlar için ne kadar olumlu ve faydalı olduğunu sıralamaya başlayalım.

  • Felç ve Kalp Krizine Karşı Korur; Kedi besleyen bireylerde felç ve kalp krizi riskinin düşük olduğu belirlenmiştir. Kedi mırıltısı kan basıncını düşürmekte oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir. Kedi besleyen insanların bu ani hastalıklara karşı riskleri beslemeyenlere oran ile % 33 daha düşüktür.
  • Depresyonu Önlüyor; Evet evcil hayvan beslemek yalnızlık hissine karşı gayet olumlu etki bırakıyor ancak kediler ise sadece yalnızlık değil aynı zamanda depresyonu önlüyor. Yalnızlıktan kaynaklanan alzmiher hastalığına da meydan okuyarak mental sağlığa da büyük ölçüde katkı sağlıyor.
  • Alerji Sorunlarından Kurtarıyor; Yapılan araştırmalara göre yaygın olarak bilinen toz ve tüy gibi alerjilere kedilerin iyi geldiği fark edilmiş. Daha yaşına basmadan aylık oldukları zamandan beri kediler ile büyüyen çocukların % 66’sı büyümeyenlere oran ile alerjik reaksiyonları daha az barındırmaktadır.

kedilerin faydaları nedir

 

  • Kaliteli Uyku Uyumanızı Sağlıyor; Kedilerin psikolojiye etkisi oldukça fazla ancak sadece bunla da kalmıyor. Fiziksel ve zihinsel olarak her yönden yararları olduğunu artık kabullenmeliyiz. Kediler uyuma esnasında sahibinin yanında bulunurken mırıldamaları hem psikolojiye iyi gelirken hem de bireylerin rahat ve konforlu uyku uyumasın yardımcı olarak verimli uyku sağlıklarını korumaya yardımcı oluyor.
  • Akademik Başarıyı Yükseltiyor; Mırıldamalarındaki sakinleştirici ve dinlendirici etki iş ve sınav gibi stresli konularda sizleri rahatlatarak daha huzurlu kıldığı için stres yaparak ilgilendiğiniz alanlarda yanılma payınızı oldukça düşürmektedir.

Kedi Besleyen İnsanların Özellikleri

Kedilerin psikolojiye etkisi ile sahiplenen bireylerde olumlu değişen özellikler sadece ruhsal ve bedensel sağlık ile kalmıyor. Zaman ile kedi insanı olarak hayatı daha kolay hale getirmiş bulunuyorsunuz. Bunlar ise; İyi empati kurabilme, iyi bir ruh sağlığı, temkinli olmayı öğrenme, açık görüşlülük, daha anlaşılması kolay ilişkiler, analiz yeteneğinin artışı, çok daha şefkatli ve kibar olma gibi daha bir çok olumlu sonuçları sıralamaktadır.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler