Bireysel Psikoloji

Kadına Yönelik Şiddet

kadına yönelik şiddet

Kadına Yönelik Şiddet

Kadına yönelik şiddet ne yazık ki gün geçtikçe artarak ilerlemeye devam etmektedir. Artık günümüzde her 3 kadından 1’inin şiddete maruz kaldığını ve bunun ile mücadele etmeye çalıştığını biliyor muydunuz? Bu oran sadece fiziksel ve cinsel şiddeti kapsamaktadır. Bunun üzerine bir de psikolojik şiddetin de etkisi ile kadınların ne halde olabileceğini fark edebiliyor musunuz? Sizce birey neden şiddet uygular veya şiddet görür? Kadına yönelik şiddeti düzeltmenin bir yolu var mıdır? Şiddet nedir?

Kadına Yönelik Şiddet

Kadına yönelik şiddetin toplumda sadece kendilerini değil zaman ile herkesi etkilediğini biliyor muydunuz? Etkiler en başta kadın sonra çocuğu, ailesi, bulunduğu yer ve tüm topluma kadar sürmektedir. O zaman bunca kadının eski zamanlardan bu yana şiddet görmesi ile günümüzdeki toplumun ne kadar etkilendiğini ayrıca gündelik konular arasında çok fazla popüler olmasının sebebini göz önünde bulundurursak ne kadar kadının şiddet gördüğünü fark edebiliyor musunuz? Ya da şiddet gören kadınların kitlesinin ne kadar büyük olduğunun farkında mısınız?

şiddetin türleri

Şiddet gören kadınlarda travmalar kalmaktadır. Bu da şiddet sonrası travma bozukluğuna yol açmaktadır. Şiddetin her türlüsünün oldukça korkunç ve yanlış bir durum olduğunun farkında olarak sizler de aynı fikri mi paylaşıyorsunuz? Kadına yönelik şiddet ve aşağılamayı destekleyen atasözlerimizi doğru buluyor musunuz? Bilmeyenleriniz için işte o atasözleri;

 • Kızını dövmeyen dizini döver.
 • Kızın mı var derdin var.
 • Oğlan doğurdun övün, kız doğurdun dövün.
 • Saçı uzun aklı kısa.
 • Anasına bak kızını al.
 • Kızı gönlüne bırakırsan ya davulcuya ya zurnacıya kaçar.
 • Çocuksuz kadın meyvesiz ağaca benzer.
 • Kocanın vurduğu yerde gül biter.
 • Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin.

Ve bunun gibi daha çok fazlası var. Okurken bile oldukça kötü hissettiğinize eminim. Ayrıca tüm bu atasözleri arasında erkekleri aşağılayan ve kötüleyen hiç bir söz olmadığını da belirtmek isterim. Günümüzde toplumun geliştiğini bilerek artık daha geniş bakış açısı yakalayıp eskiye göre yaşamayı bırakmalıyız. Sizlerin de fark edebileceği üzere eskilerde kadını köreltmekten başka kadına karşı güzel bir gelişme yok. Ayrıca kadına yönelik şiddetin kadına nasıl ve ne tür zararlar verebileceğini görmezden gelmemeliyiz. Şiddetin olduğunu bildiğimiz bir yerde sessiz kalmak diğer gün sıranın size gelmesine sebep olacaktır. Ne yazık ki şiddet görmek sadece hayatınıza aldığınız insanlardan kaynaklanmamaktadır. Şiddet gösteren bireylere karşı sessiz kaldıkça sizlere dışarıdan müdahale olmaya başlayarak rahatsız edici durumlar ile karşı karşıya bırakacaktır.

Şiddetin Türleri

 • Fiziksel Şiddet; Zarar verecek, kesici, delici bir alet kullanarak veya kullanmadan zarar verilmesi, darp edilmesi ya da öldürülmesi olarak tanımlanır. Günümüzde fiziksel şiddete uğrayarak ölen ve sakat kalan pek çok kadın bulunmaktadır. Bunların bazıları medyaya yansırken bazılarından ise hiç haberimiz olmamaktadır.
 • Cinsel Şiddet; Zor kullanarak kadının isteği ve rızası olmadan birlikte olmak ”tecavüz” olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca taciz, partneri tarafından yapmak istemediği cinsel konulara zorlanmak ve ticari amaç ile pazarlanmak da bunu kapsamaktadır. Her gün bir çok kadının buna maruz kaldığını biliyor muydunuz?

şiddetin bıraktığı etkiler

 • Siber Şiddet; Kişinin görüntüleri üzerinde oynama yaparak veya yapmadan bunları yayacağına dair tehdit ederek ya da iftiraya maruz bırakacağından korkutarak istediğini yaptırmak olarak tanımlanmaktadır. Bu şiddet türü genelde para veya cinsel şiddet için kullanılmaktadır. Çoğunluk ile daha kolay kanacağını düşündükleri için 15 ila 25 yaş arası kitleleri ağına düşürmeye çalışırlar.
 • Psikolojik Şiddet; Kadının üzerinde istemediği şeylerden dolayı zorlayarak baskı kurmak olarak tanımlanır. Günümüzde kadınların %85’i buna maruz bırakılmaktadır. Örnek verecek olursak; fiziksel ve duygusal isteklerin karşılanmaması, aşağılayıcı ve küçümseyici davranışlar, özgürlüğün kısıtlanması, suçlama, güven sarsıcı davranışlar ve kendisine veya sevdiklerine zarar vermeye yönelik tehditler olarak özetleyebiliriz.

 

 • Ekonomik Şiddet; Kadının ihtiyaç ve gereksinimlerini göz ardı etmek. Sürdürülemez yaşamaya mahkum bırakmak. Kazancını elinden almak veya çalışmasına izin vermemek olarak tanımlayabiliriz. Bu durumda kadın çalışsa bile elindeki parayı kendi temel gereksinimleri için bile harcayamaz. Elindeki kazancı verilmeye zorlanır.

Şiddetin Bıraktığı Etkiler

Şiddet görmek kadınlarda ne yazık ki bir çok olumsuz etki bırakmaktadır. Bunları çoğu zaman tek başına aşamayan kadınlar yardım ile daha kolay ve kesin çözümler ile atlatabilir. Bu olumsuz etkiler arasında korku, karşıya ve kendine güvensizlik, öz saygı kaybı, şiddet sonrası travma, başarısızlık hissi, çaresizlik ve kendine acıma gibi duyguları edinirler.

Günümüzde kadına yönelik şiddet durdurulmaya çalışılsa da hala elimizin yetmediği, hiç duymadığımız ve bilmediğimiz kadınlar evliliklerini veya ilişkilerini zaman ile düzelir düşüncesi ile sürdürmeye çalışmaktadır. Ayrıca toplum baskısı ve korkusundan dolayı da var olan şiddeti dışarı aktaramayabiliyorlar. Bu durum da şiddeti saklamak ve üzerini kapatmak çözüm değildir. Kendi kendine düzelecek bir durum olmadığı gibi yardım almadan beklemek daha fazla şiddete maruz kalmak demektir.

psikolojik yardım almak

Şiddet gördüğünüzde yapmanız gereken konuşarak durumu düzeltmeye çalışmanızdır. Eğer bu durum işe yaramıyor ise gerekli yerlerden yardım almanız gerekmektedir. Şiddetin açtığı yaralar ise kendi başına iyileştirebileceğiniz bir durum olmadığı için kesinlikle psikolog desteği ile kendinizi yeniden keşfederek kucaklamanız gerekmektedir. Aksi halde hem kendinizi çıkmaza bırakmış olursunuz hem de daha fazla zarar görerek buna göz yummuş olursunuz. Bu yüzden şiddet gören tüm kadınların korkularını geride bırakıp gerekeni yapmak için adım atması lazım. Doğru olanı yaptığınızda yardım göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler