Bireysel Psikoloji, Çift Terapisi, Evlilik Terapisti, İlişki Terapisi

Erkeklerde Cinsellikte Psikolojik Sorunlar

Erkeklerde psikolojik cinsel sorunlar

Erkeklerde Cinsellikte Psikolojik Sorunlar

Erkeklerde cinsellikte psikolojik sorunlar diğer tüm psikolojik sorunlar gibi doğal olmaktadır. Yaşanılan psikolojik sorun genel olarak bakıldığında en başta kabul etmeme sorunu ile baş gösterir. Toplumumuzda ne yazık ki cinsellikten utanan çok fazla insan olmaktadır. Bir de üzerine kendisinde sorun olduğunu düşünen veya bunun farkına varan bireylerde içe kapanma ve üzerini örtme çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Korkacak veya çekinecek bir durum yoktur.

Erkeklerde Cinsellikte Psikolojik Sorunlar Nelerdir?

Öncelikle bu psikolojik sorunu sadece sizin yaşamadığınızı ve bunun normal bir sorun olduğunu kabul etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu sorunu yaşayan bireylerde aslında sorunun bir anda var olmadığını bunun geçmişte yaşanılan deneyimlerden veya edinilen yanlış bilgilerden gelebileceğini belirtmek isteriz. Gelin birlikte sorunun nelerden kaynaklanabileceğine yani temeline maddeler halinde inelim.

  • Aşırı stres ve yorgunluk.
  • Çocukluk ve ergenlik çağında travmatik deneyimler veya olumsuz sonuçları.
  • İkili ilişki veya cinsel ilişki sorunları.
  • Cinsel yöneliminin ne olduğunu bilmemek ya da cinsel yöneliminin farklı olduğunu düşünmek.
  • Cinsellik konusunda bireyin bilgisinin yetersiz olması.
  • Cinselliğe dair endişe ve performans kaygısı.
  • İlk cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında yaşanan travmatik deneyimler.

erkeklerde psikolojik cinsel sorunların tedavisi

Tüm bu maddeler cinsellikte psikolojik sorunlar yaşamanızın altında yatan sebepler olabilir. Bu sorun sadece zihniniz ve iç dünyanızda olan karmaşa, ikilem ve karamsarlıktan ibaret  değil aynı zamanda dış etmenlerden de kaynaklanabilmektedir.

Erkeklerde Cinsel Psikolojik Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde cinsel psikolojik sorunların tedavisi elbette mümkündür. Klişe ve son derece doğru olan o sözü belirtmek isterim. ” Tıpta utanma olmaz.” Evet gerçekten utanıp sıkılacağınız ya da çekineceğiniz bir durum yok. Sadece sorununuzun üzerini örtmeye çalışmadan uzman psikologlardan son derece verimli destek alabilirsiniz. Tanı konulmadan önce kişinin cinsel istek beklentileri ve performansına yönelik tutumlarını etkileyebilecek etnik, kültürel, dini ve sosyal yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Bireyin yaşadığı psikolojik cinsel sorunların tümü cinsel terapi ve ya çift cinsel terapisi ile çözüme ulaşılabilir. Birey ve cinsel yaşamı uzman desteği ile sağlığına kavuşması mümkündür.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler