Çift Terapisi, Evlilik Terapisti, İlişki Terapisi

Doğru Sevgili Seçimi

doğru sevgili seçimi

Doğru Sevgili Seçimi

Doğru sevgili seçimi nasıl olmalı? Karşınızdaki bireyin aradığınız kişi olduğunu nasıl anlayacaksınız? Doğru ve yanlış ilişkilerde olan fark nedir? Ten uyumu olmalı mıdır gibi aklınızdaki bir çok sorunun cevabını bulmak için yazımızı okumaya devam edin. Belli mi olur belki alacağınız bilgiler ile doğru insanı bulmanız an meselesi olur.

Günümüzde oldukça fazla rehavet gören doğru sevgili seçimi konusu doğru insanı bulma telaşı eminim sizleri de biraz geriyordur. Sonuçta bir bakış ile aşık olabiliriz ancak bir bakış ile doğru insanı tanımak bir hayli zor olmaktadır. Bu yüzden karşınızda partneriniz olacak kişi ile vakit geçirmek onu tanımak gerekmektedir. Ancak atladığımız ufak bir sorun ise şudur ki; ilişki içerisinde tanımadan sevgili olmak sakıncalı olabiliyor. Toplumumuz üzerinden örnek verilecek olursa çoğunluk ile sevgili olduktan sonra tanımayı ve karın ağrılı süreçlere girmeyi seçiyoruz halbuki oldukça yanlış bir tercih yapıyoruz.

5 farklı sevgi dili

Merak etmeyin konuştuğunuz kişiyi ilk önce tanımaya çalışırsanız kaçmayacaktır. Aksine bu şekilde acele etmediğiniz için siz zarar görmemiş olacaksınız. Çünkü birine aşık olduktan sonra onun eksik ve hatalarını görmek oldukça güç olabiliyor. Aşk işte bu gözünüzü kör kulağınızı sağır yapıyor. İçten içe yanlışlarını bilseniz de en başlarda ya ses çıkarmıyor ya da hiç görmüyorsunuz. Ancak zaman ile saman alevi gibi parlayan aşkınız gerçekleri görmeniz ile dumura uğratıp hüsran ile sönebiliyor. Tüm bu sorunlu süreçten kendinizi ve ruh sağlığınızı korumak adına önce partnerinizi tanımayı daha sonra sizin ile uyum sağlıyorsa sevgili olmayı deneyebilirsiniz. Böylesi hem daha sağlıklı hem de daha mantıklı olacak. Çünkü ancak böyle doğru sevgili seçimi yapabilirsiniz.

Eğer çoktan bir ilişki içerisinde iseniz ve karşınızdaki insan doğru mu değil mi aklınızda bu sorular dolanıyor ise yine de tanımak için geç değil. Vereceğimiz ip uçları ile kolayca partnerinizin size uygun olup olmadığını ve ilişkinizin ömrünü öğrenerek adım adım bilgilenebilirsiniz.

Doğru Sevgili Seçiminde Sevgi Dili Nedir?

Herkes sevginin her dilinin kullanıldığı, anlayışlı, fedakar, sabırlı, güven veren, eli bol, eğlenebildiği ve geçinebildiği bir partner ile birlikte romantik bir ilişkide içerisinde bulunmak ister. Ancak bu sadece doğru sevgili seçimi ile mümkün olmaktadır. Belki de uzun zamandır hayatınıza kimseyi almıyor ve yanlış ilişkilerinizden dolayı karşınızdaki kişilere güvenemiyor olabilirsiniz. O yüzden şimdi partnerinizi tanımak adına veya ileride bulunmak istediğiniz ilişkinin temellerini inşa etmek için bilgilenmeye devam ederek kendinize o eşsiz aşkı yakalayın.

doğru eş seçimi

Unutmamanız gereken şu ki eski partnerinizi yeni gelen kişide aramamalısınız. Çünkü o zaman o kişiyi değil içinizde kalan parçaları yaşatmaya çalışan ve sonunda yine hüsrana uğrayacak olan siz olursunuz. Bu sebepten dolayı ne istediğinizi bilerek kendinize uyan kişiye yönelin. Sevginin 5 farklı dili vardır. Siz hangisini kullanıyorsunuz veya hangisinin kullanılması sizi daha mutlu eder buna karar vermek ile başlayabiliriz. Her insan sevginin 5 dilini de kullanamayabilir. Bu sebepten dolayı ten uyumu kadar önemli olan sevgi dili çeşitlerini dikkate almanız gerekmektedir. O zaman Sevgi dillerini öğrenmek ile başlayalım.

1-) Tatlı Dil ve İltifat; Karşısındaki kişiye karşı yumuşak bir dil kullanarak konuşma ve sık sık onun ne kadar başarılı, güzel, yakışıklı, zeki, anlayışlı vb. gibi övgüler ile mutlu etme biçimi olarak bilinmektedir.

2-) Fiziksel Temas; Sevgisini sarılma, öpme gibi gösterme biçimidir. Buna ek olarak el ele dolaşmak, otururken bacakların birbirine değmesi, elini tutarak oturmak, saçlarını okşamak, masaj yapmak, minik dokunuşlar, ten uyumu vb. gibi örnekler verilebilir.

3-) Hediyeleşmek; Bu sevgi dili ise partnerinizin neye ihtiyaç duyduğu ve neyi sevdiğini bilerek veya içinizden gelerek aldığınız mutlu olması için hediyelerdir. Anısı olan bir obje, çiçek, takı, giyecek, yiyecek, bir mekana bilet gibi vb. olarak örneklendirilebilir.

4-) Yardımlaşma; Partnerin yapmış olduğu bir işe yardım etmek kişiyi mutlu edecektir. Bu ağır olduğu için taşımakta zorlandığı bir poşet veya çanta olabilir. Ayrıca ev işlerinde bulaşık yıkamak, alışveriş listesi hazırlamak, evi süpürmek, yemek yapmak, çamaşır katlamak gibi vb. şeyler için de yardımlaşmak ilişkideki dengeyi kazanmaya yardımcı olacaktır.

5-) Onay ve Destekleme; Doğru sevgili seçimi için belki de en önemli noktalardan birisi ise desteklenmektir. Çünkü kimse yaptığı işi küçümseyen ve onu baltalayan biri ile birlikte olmak istemez. Aksine kendini yetersiz hissettiği zaman partnerinden güç alarak yaptığı işi bitirmek ve başarılı olmak ister. Bu bir iş, giyim, konuşma, girişim, değişim vb. olarak sıralanabilir. Onaylanmak ve sevdiği kişilerin desteğini almak her zaman bireyi olumlu şekilde etkiler. Örnek olarak giydiği ve beğendiği kıyafetin çok yakıştığını söyleyerek tüm gününün güzel ve öz güvenli geçmesini sağlayabilirsiniz. Yapacağı bir konuşmanın provasını sizinle yaparken ne kadar akıcı ve anlaşılır olduğunu belirterek destekleyebilirsiniz.

fiziksel temas ve desteklemek

Burada önemli olan siz hangi sevgi dilinden hoşlanıyor ve hangisini kullanıyorsunuz. Çünkü sizin sevgi dilinize uygun olan bir partner bulabilirsiniz ancak sizin de onun hoşlandığı sevgi dilini gözlemleyerek öğrenmeniz ve göstermeniz durumunda ilişkiniz uzun yıllar boyunca sürecektir. Bunu sizin keşfetmeniz gerekmektedir. Doğru sevgili seçimini bu şekilde yakalayabilirsiniz. Bu arada tabi ki 5 sevgi dilinin de kullanıldığı ilişki diğer sorunları da aştığı taktirde sarsılmaz bir aşk yuvası oluşturacaktır.

Sadece Sevgi Dili Yeterli Bir Sonuç Sağlar mı?

Sevgi dili ilişkinin oldukça önemli ve geçerli bir kısmını kapsıyor olsa da ne yazık ki sadece sevgi dili tek başına yeterli değildir. Doğru sevgili seçimi içi aynı zamanda kolon görevi gören ”sevgi, saygı, dürüstlük, sorumluluk, anlayış, güven” gibi konularda içiniz rahat olarak anlaşmalı ve ortak kararlar almalısınız. Tabi ki herkesin anlaşamadığı ve birbirine uymayan düşünce tarzı olabilir. Bunların her ilişkide olduğunu unutmadan yalnızca anlayışla yaklaşarak karşı tarafın fikirlerine ve seçimlerine saygılı olunduğu taktirde sorunların aşılacağını unutmamalısınız.

tatlı dil, yardımlaşmak ve hediyeleşmek

Baskılama yapmak, partnerinize saygı duymadan eleştirel şekilde yargılamak ve sürekli ben diyerek kendi istediğinizin olmasını istemek sadece ilişkinize zarar verir. Yıpratıcı süreç ile kaçınılmaz bitiş için zemin hazırlamış olmaktır. Bozuk zeminde ise ne yazık ki temeller zarar gördüğü için hayalinizdeki aşkı yaşamanız da artık hayal olarak kalacaktır. Tüm seçim ve kararlar sizin elinizde doğru sevgili seçimi ve aradığınız aşkı bulmak da öyle. Bu yüzden kalbinizi dinlerken mantıklı karar ve davranışlar yapmaya dikkat ederseniz aradığınız partner ve ilişkiyi yaşamanız oldukça kolay olacaktır.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler