İlişki Terapisi, Bireysel Psikoloji, Çift Terapisi, Evlilik Terapisti

Doğru İnsan

doğru insan

Doğru İnsan

Doğru insan nasıl bulunur? Hayatında olan kişinin doğru insan olduğunu nasıl anlarsın? Şu anki partnerinden memnun musun ya da ilişkin kötüye mi gidiyor? Peki sebep ne? Belki de yanlış seçimler yaptın. Hayatına doğru kişiyi seçmek ya da ilişkini gözden geçirmek için bilmen gerekenler ne? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam ederek bilgilenebilirsin.

Öncelik ile kimin için neye göre diye düşünmekte oldukça haklısınız. Doğru olan şey kişilere göre değişiklik göstermektedir. Ancak bazı temeller vardır ki yadsınamaz şekilde doğru olarak kabul görmüştür. Buna örnek olarak toplum içerisinde bulunduğumuzda uyulması gereken görgü kuralları gibi düşünebiliriz ya da nasıl araç ile kırmızı ışıkta geçmememiz gerektiğini biliyor isek bazı davranış ve tutumları sergileyen kişiler ile birlikteliğin de mutlu etmeyeceğini bilmemiz gerekmektedir.

Doğru Olana Siz Ne Kadar Yakınsınız?

Oldukça fazla kitlenin sürekli dilinde olan ”doğru insan, sağlıklı ilişki‘ kavramı nasıl olur bilmiyor ancak sizler de hayallerinizdeki birlikteliği yaşatacak kişiyi bekliyor olabilirsiniz. Kendinizi o kişi gelene kadar aşka kapatmış veya sürekli deneme yanılma yöntemi ile bulmaya çalışıyor da olabilirsiniz. Peki siz ne kadar doğru olacak şekilde kendinizi geliştirdiniz hiç düşündünüz mü?

doğru olana ne kadar yakınsın

İnsanların istekleri ve ilişkiden beklentileri kendi kriterlerini oluşturmaktadır. Yaşımız ilerledikçe, deneyimler kazandıkça ve analiz yeteneğimiz geliştikçe bu kriterler değişkenlik göstererek sürekli kendini yenilemektedir. Çünkü yaş ilerledikçe birey kendini de daha iyi tanımaya ve artık ciddi yola girmek istediği için temel doğruları kabul ederek ilerlemesini sürdürür. Aynı zamanda boş geçen zamanların ardından doğru insanı bulmak adına acele etmeye başlar. Kendinizde sık sık ben nerde hata yapıyorum kelimesini de tekrarlıyor olabilirsiniz. Bu hayatınıza aldığınız insanı kafanızdaki kalıba sokmaya çalışmanız ve öyle olmasını beklediğiniz için yaşadığınız hüsrandan kaynaklı olan bir durumdur.

Bu yüzden önce kendinizi tanımalı, ne istediğinizi bilmelisiniz. Daha sonra karşınızdakini analiz etmeli ve ona göre bir ilişkiye başlama kararı almalısınız. Bu şekilde davranmak sizi yıpratmadan hayallerinize götüren yol olacaktır. O zaman hem kendi eksiklerinizi fark ederken hem de hayalinizdeki kişiye ulaşmak için işte bilmeniz gerekenler.

Doğru İnsan Nasıl Olmalı?

  • Dürüstlük; Karşınızdaki kişi kendi ve size karşı düşündüklerini saklamadan ve konunun içerisine yalan katmadan söyleyebilmesi gerekmektedir. Yalanın beyazı siyahı diye bir kavram yoktur. Kafanıza takılan, bilmek istediğiniz şeylere kendi olarak cevap verebilmelidir.
  • Saygı; Saygı en başta kişinin kendisinde başlar. Bir insanın kendine saygısını ölçmek istiyor iseniz kılık kıyafetine, bakımına, konuşma üslubuna gösterdiği özen ve kendisi ile nasıl konuşulmasına izin verdiğine bakarak anlayabilirsiniz. Ancak sadece kendine saygı duymak bencilliktir. Size ve başka kişilere nasıl davranıyor, düşünceleriniz uymasa bile tepkisi ne oluyor bunu da gözlemlemek gerekir. Kendisine duyduğu ve duyulmasını istediği saygıyı başkalarına da gösterebilen bireyin oturmuş bir karakteri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca saygı sadece insanlar ile de bitmiyor. Saygı aynı zamanda diğer canlılara, kültürlere ve seçimlere de gösterilmesi gerekmektedir.

Yardımsever; Bu sadece ihtiyacı olan birine yardım etmek demek değildir. Aynı zamanda içinden gelerek yapması gerekmektedir. Örnek olarak siz yemek yaptığınızda masayı hazırlamaya yardım etmesi gibi. Aslında ihtiyacınız yok ama ortaklaşa yapmanın doğru olduğuna inanmak iste asıl yardımseverlik budur.

doğru insan nasıl olmalı

  • Anlayış; Üzgün, kaygılı, stresli, heyecanlı, korkmuş, hasta, başarısız olduğunuzda veya yalnız kalmak istediğinizde, şefkate ihtiyaç duyduğunuzda nasıl davrandığını gözlemleyebilirsiniz. Bu hallerinizi nasıl karşıladığını izleyerek mantıklı sonuçlar çıkarabilirsiniz.
  • Sadık; Sadakat sadece eşe ve sevgiliye duyulması gereken bir durum değildir. Aynı zamanda dosta, aileye, emanet edilen bir eşyaya, işe, verilen bir göreve de sadık olunabilir. Sadece size sadakat duyan bir insan zamanı gelince sizin için de sadakatini yitirebilir.
  • Sorumluluk; Sonuncusu ve belki de en önemlisi olan şey ise sorumluluktur. Sorumluluklarını bilerek bunu üstlenebilen, yaptığı hatalarda kendini eleştirebilen, yanlış yapmış olduğu şeyleri bastırmaya değil açıklayarak tekrarlamamak için özen gösteren insanlar. İşte bu bireyler hem işin, hem ilişkinin, hem de bulunduğu her konumun sorumluluğunu alarak nasıl davranması ve ne yapması gerektiğini bilerek hayatlarına devam ederler.

Tüm bunlar sadece karşınızdaki kişilerde değil sizlerde de bulunması gereken kavramlardır. Okuduğunuz içerikten kendinize pay çıkartarak gözlem yapmalısınız. Kendinizde neyin eksik olduğunu analiz ederek iyileştirmeler yapabilirsiniz. Böylece sizler de doğru insan kavramına uygun olarak artık karşınızdaki bireyde nelerin bulunması gerektiğine karar verebilirsiniz.

Ancak insanların hayatlarına almak istediği bireylerde bazı seçim ve istekleri farklı olabilir. Yani tüm bu kavramlara ortaklaşa sahip olsanız dahi birliktelik olmayabilir. Bunun sebebi her insanın edindiği tecrübe, büyüdüğü kültür, kafasında belirlediği eş kriteri, beklentileri, ileriye yönelik düşünceleri, zevkleri ve planlarının farklılığından kaynaklanmaktadır. Sizin için o harika bir eş adayı iken, onun için siz veya bir başkası için o aynı anlamı ifade etmeyebilir.

doğru eş seçimi

Buradan anlamanız gereken şey ise doğru insan olmak ve bu kalıp içerisinde olan bireyleri bulmak yeterli değil. Aynı zamanda bakış açınız, hayalleriniz, planlarınız ve beklentilerinizin de uyumlu olması gerekmektedir. Çünkü geriye kalan özelliklerin tamamı kendimizde olan veya olmasını istediğimiz özellikler bütünüdür. İlişki içerisinde tamamlanmak ve bütünü korumak için uyumlu parçamıza ihtiyaç vardır.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler