Bireysel Psikoloji

Depresyon Belirtileri

depresyon belirtileri

Depresyon Belirtileri

Depresyon belirtileri arama motorunda sıkça aranan bir soru olarak çıkıyor karşımıza. Zaman zaman depresif hissettiğimiz durumlar olmaktadır. Bu depresif hal bazen gelip geçici olarak saatlik ruh halimize yansımakta. Fakat asıl sorun olan ise bu depresif ruh halinin günler, haftalar hatta aylar sürmesidir. Bu kadar uzun süren depresif hal depresyona girdiğinizi göstermektedir.

Depresyon Belirtileri Hakkında Bilinmeyenler

Her birey depresyona girebilir. Bunun altında yatan nedenler geçim sıkıntısı, aile baskısı, mutsuz evlilik, yalnızlık, topluma kendini kabul ettirme çabası, işsizlik ve benzeri gibi sıralanabilir pek çok örneği ile karşımıza çıkmaktadır. Sizler için sıraladığım bir kaç madde ile depresyonda mısınız öğrenebilirsiniz.

 • Öfke kontrolünüzü ve tahammül sınırınızın artık çok azaldığını hissediyorsanız.
 • Kendinizi tutamayarak istemeden bir anda çok sinirlenip daha sonra yaptıklarınız ve söylediklerinizden pişmanlık duyuyorsanız.
 • Sürekli halsiz, yorgun hissediyor uyumak veya bir şey yapmadan durmak istiyorsanız.
 • Bir çok şeye ilginizi yitirmiş gibi isteksiz hissediyorsanız.
 • Bazı günler nedenini bile bilmeden içinizden ağlamak geliyorsa veya ufak bir olaya bile kendinizi çok fazla ağlıyor olarak buluyorsanız.
 • Kafanızın içerisinde sürekli kaygılı düşünceler ile boğuşuyorsanız.
 • Kendinizi bir türlü başarılı bulmuyor ya da beğenmiyorsanız.
 • Hem yalnız kalmak isteyip aynı zamanda kalabalıkta kendinizi yalnız hissediyorsanız.

Tüm bunlar depresyon yaşayan bireylerde görülen belirtilerdir. Bu gibi duygu durum bozuklukları yaşamanız hayat kalitenizi büyük oranda etkilemektedir. Silkelenip kendiniz ve ruh sağlığınız için en iyisini yapmalı bu durumdan bir an önce sıyrılmalısınız.

depresyon belirtileri

Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Depresyondan kurtulmak için yapmanız gereken bir kaç önerim olacak. Bunları yapmak için halim yok diye düşünmek sizi sadece oturduğunuz yere çivileyecektir. O yüzden şimdi değilse ne zaman diye düşünerek ertelemeden bir an evvel her şeyi yoluna koyulmalıdır. Depresyon belirtilerini ortadan kaldıracak bir kaç maddeye gelin birlikte göz atalım.

 • Evcil hayvanınız var ise bir kedi veya köpek onun ile ilgilenebilir sosyalleşmek ve farklı bir ambiyansa giriş yapmak için yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Eğer evcil hayvanınız yoksa 30 dakika kendiniz tempolu koşu ya da yürüyüş deneyebilirsiniz.
 • Sevdiğiniz ve uzun süredir yapmadığınız bir hobinizi tekrar yapabilirsiniz. Eğer bir hobiniz yoksa severek yapacağınız veya yeteneğinize göre yeni hobi edinerek başlayabilirsiniz.
 • Özlediğiniz ve sevdiğiniz yakınlarınız ile görüşmeler ayarlayabilir. Onların enerjilerine uyum sağlayabilirsiniz.
 • Duygularınızı bir günlüğe veya kağıda aktarın. Yazmak bazen konuşmaktan daha iyi gelebilir.
 • Evde yatak içerisinde geçirdiğiniz süreyi azaltın. Sorumluluklarınıza yönelin yoksa da sorumluluk almayı öğrenin.
 • Kendiniz üstesinden gelemeyecek gibi hissediyorsanız veya ağır depresyonda iseniz mutlaka uzman bir psikologdan destek alın bu tüm maddelerden daha etkili, hızlı ve kesin sonuç verecek en önemli adımdır.

İyileşme sürecinde ruh halinizde dalgalanmalar olabilir ve zaman zaman depresif belirtilerde artış görülebilir. Bunu normal karşılayın. Kendinize zaman verin. Hiç bir gelişim tek seferde olmaz. Sonuç almak için zaman gereklidir. Depresyon belirtilerinizden kurtulmanız sizin istikrarınıza, maddeleri ne kadar doğru uyguladığınıza ve gerçekten psikolojik desteğe ihtiyacınız olmasına bağlı değişiklikler gösterebilir.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler