Bireysel Psikoloji

Baskı Altında Hissetmek

baskı altında hissetmek

Baskı Altında Hissetmek

Baskı altında hissetmek bazen hepimizin elini kolunu bağlayan bir sorun haline gelebilmektedir. Bu durumu evde, okulda, işte, dışarıda veya tanıdıklarınızın yanında hissedebilirsiniz. Bu sadece sizin hissiyatınız ile de alakalı bir sorun olmayabilir. Gerçekten öğretmeniniz, ebeveynleriniz, eşiniz, arkadaşlarınız veya patronunuz tarafından baskıya uğruyor olabilirsiniz. Baskı altında kalan bir çok birey gibi sıkışmış hissedebiliyor olabilirsiniz.

Baskı Altında Hissetmek Nedir?

Kendisini baskı altında hisseden bireylerde yapması gereken görevler ya da işler esnasında paniklemesi oldukça olası bir durumdur. Ayrıca baskı gördüğü kişi ve kişilerce kendini izah etmekte, açıklama yapmakta ve konuşmakta zorluk çekebilir. Kendisini sıkışmış ve çıkmazda hissettiği için umutsuzluğa kapılabilir.

Kendini olması gerektiği gibi rahat hissedemediği için tonlarca sorun ile boğuşuyormuş gibi hissederek kendini başarısız veya yetersiz de hissedebilir. Bu da kişiyi zaman ile depresyona sürükleyerek büyük bir buhrana sokar. Baskılanmayı en başta ufak bir sorun gibi görebilirsiniz ancak süreklilik halinde bu tarz psikoloji bozabilecek durumları ciddiye almak gerekmektedir.

 

baskı altında hissetmek nedir

 

Bazen karşımızdaki ve çevremizdeki insanların ne söylediği ve ne düşündüğünü çok kafaya takarız. Halbuki bunları kulak arkası ederek duymazdan gelmeyi ve kendi yolumuza bakarak ilerlemeyi bilmemiz gerekmektedir. kendimizi dış etkenlerden korumak için sakin kalmayı, kendimize güvenmeyi ve sorunlar ile başa çıkmayı üstesinden gelemediğimiz psikolojik sorunlarda ise uzman psikologlardan yardım istemekten çekinmemeliyiz.

Baskı Altında Hissetmekten Nasıl Kurtulurum?

Sorunlarınız bazen size onca bireyin sorunu arasında bu ne ki diye düşündürüyor olabilir. Ancak kendinizi de bu şekilde baskıladığınız taktirde sadece sorunların üzerine çarşaf sermiş olursunuz ve bir rüzgar tüm çarşafı uçurarak sorunları yine gözünüzün önüne serebilir. Yani yeniden baskı altında hissetmek gibi benzer sorunlar ile karşılaşmak sizi beklemediğiniz şekilde sarsabilir. Bu sadece baskı altında hissetmek ile de alakalı değildir. Yaşadığınız tüm sorunlar için geçerlidir. Sorunu büyüğü, küçüğü diye ayırmamalıyız. Sorun çözüldü mü yoksa devam mı ediyor diye gözlemlemeliyiz.

Sorunlar ufak olsa bile devam ediyor ise ilerisi için bir çığ haline geleceğini bilmeliyiz. Sorunlara çözüm odaklı yaklaşmamız gerekmektedir. Çözemediğiniz her sorun için sadece kendinize değil aynı zamanda ailenize, sevdiklerinize ve çevrenize de istemeden zararlar vermiş olursunuz. Hem de hiç farkına bile varmayabilirsiniz. Bu yüzden çözemediğiniz tüm psikolojik sorunlarda uzman psikologlardan yardım almayı önemseyiniz. Erken müdahale ile ruh sağlığınızın ve psikolojinizin sağlam kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler