Bireysel Psikoloji

Antidepresan Nedir?

antidepresan nedir

Antidepresan Nedir?

Antidepresan nedir? Kullanmak zararlı mı veya yan etkisi var mıdır? İnsanlar neden antidepresan kullanır ya da buna ihtiyaç duyarlar gibi bir çok sorunun cevabı hakkında bilgilenmek için metnimizi okumaya devam edebilirsiniz. Tüm bireyler kendilerini ara sıra üzgün ve üzüntüsüne bağlı olarak bitkin hissedebilir bu oldukça normaldir. Ancak depresyon hastalarında durum bu şekilde ilerlememektedir. Ruh hali sağlıklı olan bir insanda bu durum geçici bir saat veya gün olsa da ruh hali sağlıksız olan bireylerde bu zaman dilimleri bir aya kadar uzayabilmektedir. Antidepresanlar depresyon tedavisinde kullanılır.

Peki antidepresan nedir; 1970’li yıllarda keşfedilmiş beyindeki serotonin ve norepinefrin düzeylerini değiştirerek çalışan bir ilaçtır. Beyinde azalan ve artan hormonların seviyesini dengeleyerek kullanan bireyin ruh halini düzenlemesine yardımcı olmaktadır. Bir çok çeşidi olsa da genellik ile aynı etkiyi gösterirler. Ancak bunu kendi başınıza kullanmamanız gerekir. Çünkü her bireyin hastalığına ve hastalığının ağırlığına göre dozu değişkenlik göstermektedir. Bilinçsizce kullanılması bireye daha çok zarar vermektedir.

Antidepresan Nedir Ne İçin Kullanılır?

Her 10 kişiden birinin depresyon ile mücadele ettiğini biliyor muydunuz? Evet ne yazık ki toplumumuzda oldukça yaygın olan bir durum ancak hala hem gerekli ciddiyeti hem de öneminin fark edilmediğini ve önemsenmediğini görüyoruz. Ayrıca anditepresan nedir bunu bilmeyen pek çok bireyin ise psikolojik destek almaya karşı çıktığı gibi tedavisinin tamamlanması için kullanması gerekli olan bireyler antidepresan kullanımına da karşı ve ön yargılı durduğunu belirtmek isterim. Tabi ki her insan bunu ilaçlardan kullanmamalı ancak tedavisi devam eden ve uzmanlar tarafından sizlere yazılan bir ilaç varsa bunun ruh ve sinir sağlığınızın iyiliğine olduğunu bilmenizi isterim.

antidepresan hangi hastalıklar için kullanılır

İngiltere’de yapılan araştırmalarda depresyonun 4 yaş çocuklara kadar indiğini biliyor muydunuz? Ayrıca 4 ila 16 yaş arasında bulunan çocukların %5’i bu depresyon sürecini yaşamaktadırlar. Burada işler ebeveynlere düşüyor. Çocuğunuzun sağlığı için lütfen antidepresan nedir, depresyon nedir ve belirtileri nelerdir araştırmanızı tavsiye ederim. Sizler bilgilenirseniz çocuklarınıza da ışık olursunuz ve sorunları erkenden tespit ederek çocuğunuzun ruh sağlığını korumuş olursunuz.

Antidepresan Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

Antidepresan nedir artık bunu bildiğimize göre hangi hastalıklar için kullanılacağını öğrenerek kendinize ya da ihtiyacı olan sevdiklerinize yardımcı olmak için bir adım atabilirsiniz. Antidepresanlar, çok çeşitli zihinsel bozuklukları ve hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. En sık görülenleri depresyon, anksiyete, obsesif-kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, mevsimsel afektif bozukluk, majör depresif bozukluk, distimi ve bipolar bozukluktur. Ancak şizofreni, borderline kişilik bozukluğu ve sosyal fobi gibi diğer durumlarda teşhisi konan kişilere reçete edilerek tedavi etmek için de kullanılabilir. Peki bu hastalıkların tanımı nedir?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu; Gelecekle ilgili aşırı ve sürekli endişe ile karakterize edilen bir durumdur. Kişide kas gerginliği, baş ağrısı, mide bulantısı, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik ve uyku bozuklukları gibi fiziksel belirtiler de olabilir. Bozukluk, altı ay veya daha uzun bir süre boyunca bir dizi farklı olay veya faaliyet hakkında yoğun korku veya endişe içerdiğinden anksiyete bozukluğu olarak sınıflandırılır. Yaygın Anksiyete Bozukluğu her yaştan ve kültürden insanı etkiler ancak en yaygın olarak kadınlarda görülür. Genellikle depresyon, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) veya madde kötüye kullanımı sorunları gibi başka akıl sağlığı sorunları olan kişilerde görülür.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu ”TSSB”; Her yaşta ortaya çıkabilen bir kaygı bozukluğudur. Bir kişinin savaş, doğal afet, terör saldırısı, ciddi kaza veya fiziksel saldırı gibi bir olayı deneyimlemesinden veya buna tanık olmasından sonra gelişebilen bir durumdur. Kişi örseleyici olayı/olayları bir şekilde yeniden yaşamaya devam eder.

Obsesif Kompulsif Bozukluk ”OKB”; Zayıflatıcı olabilen bir kaygı bozukluğudur. Acı çeken kişinin endişeli ve korkmuş hissetmesine neden olan istenmeyen düşünceler, imgeler veya dürtüler (takıntılar) ve ardından tekrarlayan davranışlar veya zihinsel eylemler (kompulsiyonlar) ile karakterizedir.

Bipolar Bozukluk; Kişinin hem mani dönemlerini hem de depresyon dönemlerini yaşadığı bir akıl sağlığı durumudur. Benzer semptomlarla ortaya çıkabilecek birçok başka durum olduğu için teşhis etmek zor olabilir. Tanı, aile öyküsü, madde kötüye kullanımı veya diğer tıbbi durumların yanı sıra semptomların şekline ve ciddiyetine bakılarak konur. Kişinin, fizik muayene ve ruh sağlığı geçmişi hakkında tartışmayı içeren bir değerlendirme için uzman psikolog veya psikiyatriste görünmesi gerekebilir.

antidepresan ne kadar etkilidir

Antidepresan Ne Kadar Etkilidir?

Antidepresan nedir ve ne için kullanılır bir çok insan bunun bilgisine sahip olduğu için artık önyargılarını kırmaktadırlar. İnsanlar için mevcut olan birçok farklı antidepresan türü vardır. Bu ilaçlar iki gruba ayrılabilir: seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) ve serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler). Çok fazla insan antidepresanın faydalarını görmektedir. Bir akıl sağlığı sorunu yaşıyorsanız ve size antidepresanlar verildiyse, sizin için en iyi tedavi yöntemi hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler